or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU25618
MFGR #C8C20
Your Cost: $370.44/ea
nVent HOFFMAN Consolet Enclosure, Series: C5 Series, 8 in Length, 20 in Width, 7.09 in Depth, NEMA 12/13/IP65, Continuous Hinged/Sloped Cover, Surface Mount, Steel, Polyester Powder Painted, Gray
nVent HOFFMAN Consolet Enclosure, Series: C5 Series, 8 in Length, 20 in Width, 7.09 in Depth, NEMA 12/13/IP65, Continuous Hinged/Sloped Cover, Surface Mount, Steel, Polyester Powder Painted, Gray
Application Controls and Drives ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number C8C20 Color Gray Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Powder Coat Gross Volume Per Pack 1.08 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 15.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 6.80 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Height [Metric] 21.5900 cm Item Group C5 Length [Metric] 61.7220 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Returnable Y Standard UL 508A Listed, Type 12, 13, File No. E61997, cUL Listed per CSA C22.2 No. 94, Type 12, 13, File No. E61997, NEMA/EEMAC Type 12, 13 , CSA File Number 42186: Type 12, IEC 60529, IP65, Standards UL 508A Listed, Type 12, 13, File No. E61997, cUL Listed per CSA C22.2 No. 94, Type 12, 13, File No. E61997, NEMA/EEMAC Type 12, 13 , CSA File Number 42186: Type 12, IEC 60529, IP65,, RoHS Complaint Stock Status NONSTOCK Type HMI Enclosure Systems UNSPSC 39121323 UPC 11 78351059510 UPC 12 78351059510 Width [Metric] 22.8600 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | C8C20 |
| Color | Gray |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Powder Coat |
| Gross Volume Per Pack | 1.08 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 15.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 6.80 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Height [Metric] | 21.5900 cm |
| Item Group | C5 |
| Length [Metric] | 61.7220 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Returnable | Y |
| Standard | UL 508A Listed, Type 12, 13, File No. E61997, cUL Listed per CSA C22.2 No. 94, Type 12, 13, File No. E61997, NEMA/EEMAC Type 12, 13 , CSA File Number 42186: Type 12, IEC 60529, IP65, |
| Standards | UL 508A Listed, Type 12, 13, File No. E61997, cUL Listed per CSA C22.2 No. 94, Type 12, 13, File No. E61997, NEMA/EEMAC Type 12, 13 , CSA File Number 42186: Type 12, IEC 60529, IP65,, RoHS Complaint |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | HMI Enclosure Systems |
| UNSPSC | 39121323 |
| UPC 11 | 78351059510 |
| UPC 12 | 78351059510 |
| Width [Metric] | 22.8600 cm |