nVent HOFFMAN HH13PS004 Shroud Pest Screen, Stainless Steel Frame/Mesh
SKU1327431
MFGR #HH13PS004
nVent HOFFMAN Shroud Pest Screen, Specifications: 13 in, Stainless Steel Frame/Mesh, 14.07 x 6.11 in Dimensions
Application
Controls and Drives; Power Distribution
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
HH13PS004
Country of Origin
MX
Currency
EU RoHS Indicator
NEW
Finish
No. 2B
Gross Volume Per Pack
0.13
Gross Volume UOM
FC
Gross Weight Per Pack
1.1000 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.50
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
1.9000 in
Height [Metric]
4.8260 cm
Item Group
MCLA
Length [Metric]
38.3540 cm
Returnable
Y
Type
Fans and Filter Fans
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
nVent HOFFMAN
Manufacturer
HOFFMAN ENCLOSURES
Length
7.6000 in
Width
15.1000 in