or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN AHCI1DV A80 Industrial Corrosion Inhibitor, 1 cu-ft Foam
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN AHCI1DV A80 Industrial Corrosion Inhibitor, 1 cu-ft Foam
SKU24966
MFGR #AHCI1DV
Your Cost: $11.76/ea
nVent HOFFMAN Corrosion Inhibitor, Industrial, Series: A80, Foam, 1 cu-ft
nVent HOFFMAN Corrosion Inhibitor, Industrial, Series: A80, Foam, 1 cu-ft
Accessory Type Corrision Inhibitors Application Controls and Drives; Corrosive Environments; Power Distribution ARRA Compliant C Assemble to Order No Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number AHCI1DV Consist Of Corrosion Inhibitor, Foam Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Gross Volume Per Pack 0.01 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3921135000 Interchangeable No Item Group A80 Length [Metric] 11.4300 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Alum/Black Modification Services Yes Package Quantity 50 Returnable Y Standards RoHS CompliantARRA CompliantBuy American Act Compliant Stock Status NORMALLY STOCKED Type Other Accessories UNSPSC 39121321 UPC 11 78351030590 UPC 12 783510305901 Width [Metric] 3.8100 cm Controls and Drives; Corrosive Environments; Power Distribution Protects against salt and high humidity Eliminates the need of oiling, plating or dipping metal Puts protected equipment to use immediately without degreasing or coating removal Emitter protects 10 ft.3 (283 liters) of enclosure volume for approximately two years from the date of manufacture The useful life (protection) depends on the moisture surrounding the application Severe environments recommend no more than 3 months before replacing, less severe recommend no more than 6 months before replacing Emitters contain additional red metal (non-ferrous) inhibitors
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Accessory Type | Corrision Inhibitors |
| Application | Controls and Drives; Corrosive Environments; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | AHCI1DV |
| Consist Of | Corrosion Inhibitor, Foam |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Gross Volume Per Pack | 0.01 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3921135000 |
| Interchangeable | No |
| Item Group | A80 |
| Length [Metric] | 11.4300 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Alum/Black |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 50 |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS CompliantARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Type | Other Accessories |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351030590 |
| UPC 12 | 783510305901 |
| Width [Metric] | 3.8100 cm |
| Controls and Drives; Corrosive Environments; Power Distribution |
| Protects against salt and high humidity |
| Eliminates the need of oiling, plating or dipping metal |
| Puts protected equipment to use immediately without degreasing or coating removal |
| Emitter protects 10 ft.3 (283 liters) of enclosure volume for approximately two years from the date of manufacture |
| The useful life (protection) depends on the moisture surrounding the application |
| Severe environments recommend no more than 3 months before replacing, less severe recommend no more than 6 months before replacing |
| Emitters contain additional red metal (non-ferrous) inhibitors |