MFGR #TE121024010
nVent HOFFMAN Thermoelectric Cooler, Series: MCLT, 24 VDC, 94 W Power, 321 Btu/hr Capacity, NEMA 12/3R/4/IP65 Enclosure, -40 to 131 deg F, Ceiling Mounting, 12.01 x 6.18 x 7.17 in Dimensions
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Btu Rating | 321 |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | TE121024010 |
| Color | Light Gray |
| Color Code | RAL 7035 |
| Country of Origin | US |
| Depth | 7.43 in |
| Depth [Metric] | 189 mm |
| Dimensions | 12 x 6.18 x 7.43 in |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Volume Per Pack | 0.95 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 15.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 6.80 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8418690180 |
| Height | 10.0000 in |
| Height [Metric] | 25.4000 cm |
| Housing Material | Mild Steel |
| Item Group | MCLT |
| Length | 10.0000 in |
| Length [Metric] | 41.9100 cm |
| Material | Mild Steel |
| Max Temperature | 55 °C |
| Min Temperature | -40 °F |
| Nominal Btu|h | 321 Btu |
| Nominal Watts | 94 W |
| Operating Temperature | -40 to 131 deg F |
| Operating Voltage | 24 VDC |
| Package Quantity | 1 |
| Power Consumption | 94 W |
| Rated Current | 8.5 A |
| Returnable | Y |
| Thickness | 16 ga |
| Thickness [Metric] | 1.52 mm |
| Type | Thermoelectrics |
| UNSPSC | 60104916 |
| UPC 11 | 78351021075 |
| UPC 12 | 783510210755 |
| Voltage AC | 24 VDC |
| Weight [Metric] | 5 kg |
| Width | 16.5000 in |
| Width [Metric] | 25.4000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Controls and Drives; Corrosive Environments; Hygienic Environments; Power Distribution |
| DC powered operation for 24 VDC and 48 VDC applications |