nVent HOFFMAN TE090624011 MCLT Thermoelectric Cooler With Stainless Steel Shrouded, 24 VDC, 4.4 A, 24 cfm Internal Loop/80 cfm External Loop, NEMA 12/3R/4/4X/IP65 Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
SKU626756
MFGR #TE090624011
nVent HOFFMAN Thermoelectric Cooler, Series: MCLT, 24 VDC, 4.4 A, 60 W, NEMA 12/3R/4/4X/IP65, 24 cfm Internal Loop/80 cfm External Loop, -40 to 131 deg F, Light Gray, 9.29 in H x 5.04 in W x 6.97 in D
Application
Controls and Drives; Corrosive Environments; Hygienic Environments; Power Distribution
ARRA Compliant
C
Btu Rating
178
Buy American Compliant
C
Catalog Number
TE090624011
Country of Origin
US
Currency
Dimensions
9.29 x 5.02 x 6.94 in
EU RoHS Indicator
RCP
Gross Volume Per Pack
0.61
Gross Volume UOM
FC
Gross Weight Per Pack
10.0000 lb
Gross Weight per Pack Metric
4.54
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
10.0000 in
Height [Metric]
25.4000 cm
Housing Material
Stainless Steel
Item Group
MCLT
Length
8.5000 in
Length [Metric]
31.7500 cm
Operating Temperature
-40 to 131 deg F
Operating Voltage
24 VDC
Power Consumption
52 W
Returnable
Y
Type
Thermoelectrics
Width
12.5000 in