or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN Spectracool™ N170146G010 MCLG Compact Indoor Enclosure Air Conditioner, 460 VAC, 1.2 A, 50/60 Hz, NEMA 12 Enclosure, 1000 Btu/hr
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN Spectracool™ N170146G010 MCLG Compact Indoor Enclosure Air Conditioner, 460 VAC, 1.2 A, 50/60 Hz, NEMA 12 Enclosure, 1000 Btu/hr
SKU735445
MFGR #N170146G010
Your Cost: $3,564.44/ea
List: nVent HOFFMAN Spectracool™ Enclosure Air Conditioner, Compact Indoor, Series: MCLG, 460 VAC, 1.2 A, 300 W, 50/60 Hz, 1000 Btu/hr Capacity, NEMA 12, 50 to 125 deg F, Ceiling Mount, Steel, Light Gray, 22.14 in H x 12 in W x 8.4 in D
nVent HOFFMAN Spectracool™ Enclosure Air Conditioner, Compact Indoor, Series: MCLG, 460 VAC, 1.2 A, 300 W, 50/60 Hz, 1000 Btu/hr Capacity, NEMA 12, 50 to 125 deg F, Ceiling Mount, Steel, Light Gray, 22.14 in H x 12 in W x 8.4 in D
Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number N170146G010 Color Light Gray Color Code RAL 7035 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RNC Finish Powder Coated Gross Volume Per Pack 2.70 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 65.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 29.48 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8415820105 Height [Metric] 64.7700 cm Item Group MCLG Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Mechanical Durability Galvanized sheet metal standard Mounting Surface Mounted NEMA Rating 12 Indoor Nominal Btu|h 1 Package Quantity 1 Product Family SpectraCool Returnable Y Standards UL/cUL Listed, File No. SA6453, CE, EAC Certified, RoHS Complaint Stock Status NONSTOCK Sub Brand SpectraCool Thickness 18 ga Type Air Conditioners UNSPSC 40101701 UPC 11 78351025602 UPC 12 783510256029 Voltage AC 400 - 460 VAC Width [Metric] 30.4800 cm Controls and Drives; Power Distribution Narrow design accommodate 12 in D cabinets R134A earth friendly refrigerant Attractive industrial design with minimal use of visible fasteners Reliable mechanical thermostat is located behind the cover of the unit, air conditioner models include digital display on ambient side Galvanized sheet metal cover for rugged factory environments Easy mount flanges for simple installation Cutout adapter options for enclosures with GENESIS™ air conditioners enable users to easily transition to the new unit Dust-resistant condenser coil allows the unit to be run filterless in most applications Cleanable reusable aluminum mesh filter protects coils for maximum cooling performance Mounting hardware, gaskets and user manual furnished with the unit Every unit functionally tested before shipping
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | N170146G010 |
| Color | Light Gray |
| Color Code | RAL 7035 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RNC |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Volume Per Pack | 2.70 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 65.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 29.48 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8415820105 |
| Height [Metric] | 64.7700 cm |
| Item Group | MCLG |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Mechanical Durability | Galvanized sheet metal standard |
| Mounting | Surface Mounted |
| NEMA Rating | 12 Indoor |
| Nominal Btu|h | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Product Family | SpectraCool |
| Returnable | Y |
| Standards | UL/cUL Listed, File No. SA6453, CE, EAC Certified, RoHS Complaint |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | SpectraCool |
| Thickness | 18 ga |
| Type | Air Conditioners |
| UNSPSC | 40101701 |
| UPC 11 | 78351025602 |
| UPC 12 | 783510256029 |
| Voltage AC | 400 - 460 VAC |
| Width [Metric] | 30.4800 cm |
| Controls and Drives; Power Distribution |
| Narrow design accommodate 12 in D cabinets |
| R134A earth friendly refrigerant |
| Attractive industrial design with minimal use of visible fasteners |
| Reliable mechanical thermostat is located behind the cover of the unit, air conditioner models include digital display on ambient side |
| Galvanized sheet metal cover for rugged factory environments |
| Easy mount flanges for simple installation |
| Cutout adapter options for enclosures with GENESIS™ air conditioners enable users to easily transition to the new unit |
| Dust-resistant condenser coil allows the unit to be run filterless in most applications |
| Cleanable reusable aluminum mesh filter protects coils for maximum cooling performance |
| Mounting hardware, gaskets and user manual furnished with the unit |
| Every unit functionally tested before shipping |