or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN Spectracool™ G520826G050 MCLG 1-Phase Indoor Enclosure Air Conditioner, 208 to 230/230 VAC, 6.2/7 A, 50/60 Hz, NEMA 3R/4/12 Enclosure, 8000 Btu/hr
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN Spectracool™ G520826G050 MCLG 1-Phase Indoor Enclosure Air Conditioner, 208 to 230/230 VAC, 6.2/7 A, 50/60 Hz, NEMA 3R/4/12 Enclosure, 8000 Btu/hr
SKU530334
MFGR #G520826G050
Your Cost: $5,559.91/ea
List: nVent HOFFMAN Spectracool™ Enclosure Air Conditioner, 1-Phase Indoor, Series: MCLG, 208 to 230/230 VAC, 6.2/7 A, 3500 W Power, 50/60 Hz Frequency, 8000 Btu/hr Capacity, NEMA 3R/4/12 Enclosure, -40 to 55 deg C, Ceiling Mounting, Steel, Light Gray, 52.69 in H x 17.12 in W x 11.66 in D Dimensions
nVent HOFFMAN Spectracool™ Enclosure Air Conditioner, 1-Phase Indoor, Series: MCLG, 208 to 230/230 VAC, 6.2/7 A, 3500 W Power, 50/60 Hz Frequency, 8000 Btu/hr Capacity, NEMA 3R/4/12 Enclosure, -40 to 55 deg C, Ceiling Mounting, Steel, Light Gray, 52.69 in H x 17.12 in W x 11.66 in D Dimensions
Controls and Drives; Power Distribution Nominal cooling capacity 8000 & 12000 BTUs/Hr. (2300 and 3500 Watts), R134a earth-friendly refrigerant and RoHS compliant, Outdoor model operating temperature range from -40 F/-40 C to 131 F/55 C Energy efficient rotary compressor on most models R407C and R134A earth friendly refrigerants Exterior and partially recessed mounting options Attractive industrial design with minimal use of visible fasteners Reliable mechanical thermostat on enclosure side of the unit, indoor air conditioner Galvanized sheet metal cover for rugged factory and outdoor environments Easy mount flanges for simple installation Cutout adapter options for enclosures with GENESIS™ and T-series air conditioners, enable users to easily transition to the new unit Dust-resistant condenser coil allows the unit to be run filterless in most applications Cleanable reusable aluminum mesh filter protects coils for maximum cooling performance Mounting hardware, gaskets and user manual furnished with the unit Every unit functionally tested before shipping Dual condenser side air movers for performance redundancy on G52 and G57 models Dual condenser-side air movers for performance redundancy on G52 and G57 models 1 phase
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Btu Rating | 8000 |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | G520826G050 |
| Color | Light Gray |
| Color Code | RAL 7035 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Powder Coated |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 9.37 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 132.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 59.88 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8415820105 |
| Item Group | MCLG |
| Length [Metric] | 48.2600 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Mounting | Surface Mounted |
| NEMA Rating | 4 Watertight |
| Nominal Btu|h | 8 |
| Nominal Watts | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Phase | 1 |
| Product Family | SpectraCool |
| Returnable | Y |
| Standards | UL ListedcUL File No. SA6453CE CertifiedEAC CertifiedRoHS CompliantARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | SpectraCool |
| Thickness | 20 ga |
| Type | Air Conditioners |
| UNSPSC | 40101701 |
| UPC 11 | 78351019283 |
| UPC 12 | 783510192839 |
| Voltage AC | 200 - 250 VAC |
| Voltage Rating | 230 V |
| Width [Metric] | 39.3700 cm |
| Controls and Drives; Power Distribution |
| Nominal cooling capacity 8000 & 12000 BTUs/Hr. (2300 and 3500 Watts), R134a earth-friendly refrigerant and RoHS compliant, Outdoor model operating temperature range from -40 F/-40 C to 131 F/55 C |
| Energy efficient rotary compressor on most models |
| R407C and R134A earth friendly refrigerants |
| Exterior and partially recessed mounting options |
| Attractive industrial design with minimal use of visible fasteners |
| Reliable mechanical thermostat on enclosure side of the unit, indoor air conditioner |
| Galvanized sheet metal cover for rugged factory and outdoor environments |
| Easy mount flanges for simple installation |
| Cutout adapter options for enclosures with GENESIS™ and T-series air conditioners, enable users to easily transition to the new unit |
| Dust-resistant condenser coil allows the unit to be run filterless in most applications |
| Cleanable reusable aluminum mesh filter protects coils for maximum cooling performance |
| Mounting hardware, gaskets and user manual furnished with the unit |
| Every unit functionally tested before shipping |
| Dual condenser side air movers for performance redundancy on G52 and G57 models |
| Dual condenser-side air movers for performance redundancy on G52 and G57 models |
| 1 phase |