or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU63087
MFGR #CWHD5557
Your Cost: $1,093.90/ea
nVent HOFFMAN CONCEPT™ Concept Window Kit, Deep Hinged, Series: C2, 19.4 in H x 19.13 in W Window, 21.65 in H x 22.44 in W x 3.5 in D, NEMA 12/IP66, For Use With: CONCEPT™ 550 x 570 mm Operator Interface Enclosures, Steel, Textured, Medium Gray
nVent HOFFMAN CONCEPT™ Concept Window Kit, Deep Hinged, Series: C2, 19.4 in H x 19.13 in W Window, 21.65 in H x 22.44 in W x 3.5 in D, NEMA 12/IP66, For Use With: CONCEPT™ 550 x 570 mm Operator Interface Enclosures, Steel, Textured, Medium Gray
Application Controls and Drives ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number CWHD5557 Color Gray Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Gross Volume Per Pack 1.40 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 17.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 7.71 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7616995190 Height [Metric] 11.6840 cm Item Group C2 Length [Metric] 58.6740 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Returnable Y Stock Status NONSTOCK Sub Brand Concept Type Industrial Door Mounting and Locks UNSPSC 39121325 UPC 11 78351041710 UPC 12 78351041710
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CWHD5557 |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Gross Volume Per Pack | 1.40 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 17.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 7.71 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7616995190 |
| Height [Metric] | 11.6840 cm |
| Item Group | C2 |
| Length [Metric] | 58.6740 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Concept |
| Type | Industrial Door Mounting and Locks |
| UNSPSC | 39121325 |
| UPC 11 | 78351041710 |
| UPC 12 | 78351041710 |