or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU90796
MFGR #CWHD4045
Your Cost: $916.23/ea
nVent HOFFMAN CONCEPT™ Concept Window Kit, Deep Hinged, Series: C2, 13.5 in H x 14.4 in W Window, 15.75 in H x 17.72 in W x 3.39 in D, NEMA 12/IP66, For Use With: CONCEPT™ 400 x 450 mm Operator Interface Enclosures, Steel, Textured, Medium Gray
nVent HOFFMAN CONCEPT™ Concept Window Kit, Deep Hinged, Series: C2, 13.5 in H x 14.4 in W Window, 15.75 in H x 17.72 in W x 3.39 in D, NEMA 12/IP66, For Use With: CONCEPT™ 400 x 450 mm Operator Interface Enclosures, Steel, Textured, Medium Gray
Application Controls and Drives ARRA Compliant C Assemble to Order No Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number CWHD4045 Color Gray Color Code ANSI 61 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Finish Powder Coated Gross Volume Per Pack 0.75 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 12.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 5.44 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7616995190 Height [Metric] 10.9220 cm Interchangeable No IP Rating IP55 Item Group C2 Length [Metric] 46.4820 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Modification Services Yes Package Quantity 1 Product Family Concept Returnable Y Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand Concept Thickness 16 ga Type Industrial Door Mounting and Locks UNSPSC 39121325 UPC 11 78351041700 UPC 12 783510417000 Width [Metric] 41.6560 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CWHD4045 |
| Color | Gray |
| Color Code | ANSI 61 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Volume Per Pack | 0.75 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 12.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 5.44 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7616995190 |
| Height [Metric] | 10.9220 cm |
| Interchangeable | No |
| IP Rating | IP55 |
| Item Group | C2 |
| Length [Metric] | 46.4820 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Product Family | Concept |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | Concept |
| Thickness | 16 ga |
| Type | Industrial Door Mounting and Locks |
| UNSPSC | 39121325 |
| UPC 11 | 78351041700 |
| UPC 12 | 783510417000 |
| Width [Metric] | 41.6560 cm |