or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU367948
MFGR #CWH4045
Your Cost: $597.05/ea
nVent HOFFMAN CONCEPT™ Concept Window Kit, Fixed Hinged, Series: C2, 13.5 in H x 14.4 in W Window, 15.75 in H x 17.72 in W x 1.38 in D, NEMA 12/IP66, For Use With: CONCEPT™ 400 x 450 mm Operator Interface Enclosures, Die Cast Aluminum, Textured, Medium Gray
nVent HOFFMAN CONCEPT™ Concept Window Kit, Fixed Hinged, Series: C2, 13.5 in H x 14.4 in W Window, 15.75 in H x 17.72 in W x 1.38 in D, NEMA 12/IP66, For Use With: CONCEPT™ 400 x 450 mm Operator Interface Enclosures, Die Cast Aluminum, Textured, Medium Gray
Application Controls and Drives ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number CWH4045 Color Gray Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator NEW Gross Volume Per Pack 0.39 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 6.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.90 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7616995190 Height [Metric] 4.8260 cm Item Group C2 Length [Metric] 48.0060 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Aluminum Returnable Y Stock Status NONSTOCK Sub Brand Concept Type Industrial Door Mounting and Locks UNSPSC 39121325 UPC 11 78351041610 UPC 12 78351041610 Width [Metric] 47.4980 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CWH4045 |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Gross Volume Per Pack | 0.39 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 6.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.90 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7616995190 |
| Height [Metric] | 4.8260 cm |
| Item Group | C2 |
| Length [Metric] | 48.0060 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Aluminum |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Concept |
| Type | Industrial Door Mounting and Locks |
| UNSPSC | 39121325 |
| UPC 11 | 78351041610 |
| UPC 12 | 78351041610 |
| Width [Metric] | 47.4980 cm |