or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN AWDH2420N4 A80W Deep Hinged Window Kit, 18.68 in H x 11.41 in W, 22.19 in H x 16.14 in W x 2.73 in D, Steel, Medium Gray, Polyester Powder Painted
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN AWDH2420N4 A80W Deep Hinged Window Kit, 18.68 in H x 11.41 in W, 22.19 in H x 16.14 in W x 2.73 in D, Steel, Medium Gray, Polyester Powder Painted
SKU236868
MFGR #AWDH2420N4
Your Cost: $1,275.62/ea
List: nVent HOFFMAN Window Kit, Deep Hinged, Series: A80W, 18.68 in H x 11.41 in W Window, 22.19 in H x 16.14 in W x 2.73 in D, NEMA 4/4X/12/IP66, Steel, Polyester Powder Painted, Medium Gray
nVent HOFFMAN Window Kit, Deep Hinged, Series: A80W, 18.68 in H x 11.41 in W Window, 22.19 in H x 16.14 in W x 2.73 in D, NEMA 4/4X/12/IP66, Steel, Polyester Powder Painted, Medium Gray
Accessory Type Window Kits Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number AWDH2420N4 Color Gray Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Finish Powder Coated Gross Volume Per Pack 1.87 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 16.6000 lb Gross Weight per Pack Metric 7.53 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 16.0020 cm Item Group A80W Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel NEMA Rating 4 Watertight Returnable Y Standards cUL Listed per CSA C22.2 E61997, EU Certified, IEC 60529, IP66, RoHS Compliant, UL 508A E61997 Stock Status NONSTOCK Sub Brand Hoffman Type Industrial Door Mounting and Locks UNSPSC 39121321 UPC 11 78351013008 UPC 12 78351013008 Width [Metric] 50.2920 cm Controls and Drives; Power Distribution Manufactured from Type 316L stainless steel or painted mild steel, Quarter-turn latches for quick access, 0.25-in. (6-mm) thick, clear polycarbonate windows for easy viewing, 2.5-in. (64-mm) deep to allow for deep controls, Built-in gasket compression stop on back of window kit facilitates flush mounting, Designed for either left or right hinging, Includes mounting template and mounting hardware, Easy-to-remove clip-style hinge pin Quarter turn latches for quick access 1/4 in THK, clear polycarbonate windows for easy viewing 2.5 in deep to allow for deep controls Built in gasket compression stop on back of window kit facilitates flush mounting Designed for either left or right hinging Easy to remove clip style hinge pins Window kits are conveniently sized to allow direct mounting in the usable door area of Hoffman NEMA and concept wall mount enclosures, as well as any Hoffman enclosure with a suitably sized mounting surface Deep-hinged window kits provide protection, visibility and easy access to equipment and components installed behind the viewing area
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Accessory Type | Window Kits |
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | AWDH2420N4 |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Volume Per Pack | 1.87 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 16.6000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 7.53 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 16.0020 cm |
| Item Group | A80W |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| NEMA Rating | 4 Watertight |
| Returnable | Y |
| Standards | cUL Listed per CSA C22.2 E61997, EU Certified, IEC 60529, IP66, RoHS Compliant, UL 508A E61997 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Hoffman |
| Type | Industrial Door Mounting and Locks |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351013008 |
| UPC 12 | 78351013008 |
| Width [Metric] | 50.2920 cm |
| Controls and Drives; Power Distribution |
| Manufactured from Type 316L stainless steel or painted mild steel, Quarter-turn latches for quick access, 0.25-in. (6-mm) thick, clear polycarbonate windows for easy viewing, 2.5-in. (64-mm) deep to allow for deep controls, Built-in gasket compression stop on back of window kit facilitates flush mounting, Designed for either left or right hinging, Includes mounting template and mounting hardware, Easy-to-remove clip-style hinge pin |
| Quarter turn latches for quick access |
| 1/4 in THK, clear polycarbonate windows for easy viewing |
| 2.5 in deep to allow for deep controls |
| Built in gasket compression stop on back of window kit facilitates flush mounting |
| Designed for either left or right hinging |
| Easy to remove clip style hinge pins |
| Window kits are conveniently sized to allow direct mounting in the usable door area of Hoffman NEMA and concept wall mount enclosures, as well as any Hoffman enclosure with a suitably sized mounting surface |
| Deep-hinged window kits provide protection, visibility and easy access to equipment and components installed behind the viewing area |