nVent HOFFMAN GSKTKITE375 A80 Gasket Kit, 1 in W x 3/8 in THK, For Use With Wall Mount Enclosures, EPDM
SKU881291
MFGR #GSKTKITE375
nVent HOFFMAN Gasket Kit, Series: A80, 1 in W x 3/8 in THK, For Use With: Wall Mount Enclosures, EPDM
Accessory Type
Door Accessories
Application
Controls and Drives; Power Distribution
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
GSKTKITE375
Country of Origin
US
Currency
EU RoHS Indicator
RCP
Finish
Smooth Matte
Gross Volume Per Pack
0.37
Gross Volume UOM
FC
Gross Weight Per Pack
2.0000 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.91
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
3.4000 in
Height [Metric]
8.6360 cm
Item Group
A80
Length
13.5000 in
Length [Metric]
35.5600 cm
Package Quantity
1
Returnable
Y
Shipping Weight
2 lb
Thickness
0.375 in
Thickness [Metric]
10 mm
Type
Industrial Door Mounting and Locks
Width
14.0000 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
nVent HOFFMAN
Manufacturer
HOFFMAN ENCLOSURES
Color
Black
Material
EPDM
Size
0.375x1.00 in