SKU837365
MFGR #GSKTKITE025
Accessory Type
Door Accessories
Application
Controls and Drives; Power Distribution
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
GSKTKITE025
Country of Origin
US
Currency
EU RoHS Indicator
RCP
Finish
Smooth Matte
Gross Volume Per Pack
0.36
Gross Volume UOM
FC
Gross Weight Per Pack
1.6000 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.73
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
3.3000 in
Height [Metric]
8.3820 cm
Item Group
A80
Length
13.4000 in
Length [Metric]
35.3060 cm
Package Quantity
1
Returnable
Y
Shipping Weight
2 lb
Thickness
0.25 in
Thickness [Metric]
6 mm
Type
Industrial Door Mounting and Locks
Width
13.9000 in
Width [Metric]
Stock Status
NORMALLY STOCKED
Brand
nVent HOFFMAN
Manufacturer
HOFFMAN ENCLOSURES
Color
Black
Material
EPDM
Size
0.25x0.625 in