or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems PFBCGYA Single/Multi-Service Cover Flange Assembly, 3.88 in W, For Use With Floor Box, ABS
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems PFBCGYA Single/Multi-Service Cover Flange Assembly, 3.88 in W, For Use With Floor Box, ABS
SKU277772
MFGR #PFBCGYA
$/ea
Wiring Device-Kellems Cover Flange Assembly, Single/Multi-Service, 3.88 in Width, For Use With: Floor Box, Threaded Mount, ABS, Textured
Wiring Device-Kellems Cover Flange Assembly, Single/Multi-Service, 3.88 in Width, For Use With: Floor Box, Threaded Mount, ABS, Textured
Application For Use with Concrete Floor Boxes ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number PFBCGYA Color Gray Construction molded Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator N Finish Textured Gross Weight Per Pack 0.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.18 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3925900000 Height 0.20 in Height [Metric] 0.5080 cm Length [Metric] 19.0500 cm Mounting Screw Mount Mounting Type Threaded Number of Outlets 2 Returnable Y Shape Round Size 6.25 in Dia Standard UL/CSA;UL514 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantADA CompliantUL 514AUL 514CUL File No. E92074CSA Certified Sub Brand Flush Concrete Floor Boxes Thickness 0.12 in Type Round Cover UNSPSC 39121302 UPC 11 78358534249 UPC 12 783585342498 Width [Metric] 12.1920 cm Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Depth 0.56 in Diameter 6-1/4 in Length 7.50 in Material Non-Metallic Width 4.80 in For Use with Concrete Floor Boxes Standard Product Provides consistent look and maximum functionality Durable cast aluminum construction Insulator separates receptacle from low voltage wiring Molded construction Molded construction Gray color Non-metallic Made of thermoplastic ABS
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For Use with Concrete Floor Boxes |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | PFBCGYA |
| Color | Gray |
| Construction | molded |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | Textured |
| Gross Weight Per Pack | 0.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.18 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3925900000 |
| Height | 0.20 in |
| Height [Metric] | 0.5080 cm |
| Length [Metric] | 19.0500 cm |
| Mounting | Screw Mount |
| Mounting Type | Threaded |
| Number of Outlets | 2 |
| Returnable | Y |
| Shape | Round |
| Size | 6.25 in Dia |
| Standard | UL/CSA;UL514 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantADA CompliantUL 514AUL 514CUL File No. E92074CSA Certified |
| Sub Brand | Flush Concrete Floor Boxes |
| Thickness | 0.12 in |
| Type | Round Cover |
| UNSPSC | 39121302 |
| UPC 11 | 78358534249 |
| UPC 12 | 783585342498 |
| Width [Metric] | 12.1920 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Depth | 0.56 in |
| Diameter | 6-1/4 in |
| Length | 7.50 in |
| Material | Non-Metallic |
| Width | 4.80 in |
| For Use with Concrete Floor Boxes |
| Standard Product |
| Provides consistent look and maximum functionality |
| Durable cast aluminum construction |
| Insulator separates receptacle from low voltage wiring |
| Molded construction |
| Molded construction |
| Gray color |
| Non-metallic |
| Made of thermoplastic ABS |