or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Steel City® 665-BP Recessed Service Device Plate, 5-3/4 in L x 2-3/4 in W, 4 Gangs, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Steel City® 665-BP Recessed Service Device Plate, 5-3/4 in L x 2-3/4 in W, 4 Gangs, Steel
SKU185962
MFGR #665 BP
Your Cost: $39.70/ea
Steel City® floor boxes provide a durable solution for in-floor distribution of power and communications services, with options for any floor type.
Steel City® floor boxes provide a durable solution for in-floor distribution of power and communications services, with options for any floor type.
Alternate Catalog Number 7TAA003130R0000 Application For use with 665 series floor boxes ARRA Compliant C Brand Steel City® Buy American Compliant C Catalog Number 665 BP Country of Origin US Currency USD Depth 2-1/2 in EU RoHS Indicator C Finish Galvanized Gross Weight Per Pack 0.3600 lb Gross Weight per Pack Metric 0.16 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 0.01 in Item Group 15 Item Group 2 15K Knockouts 0 Length 0.01 in Manufacturer Thomas & Betts Material Steel Number of Gangs 4 Returnable A Standard UL E2969 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E2969 Stock Status NONSTOCK Suitable For Use With 665 Series Floor Box Type Blank Recessed Service UNSPSC 39121307 UPC 11 78599161863 UPC 12 785991618631
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAA003130R0000 |
| Application | For use with 665 series floor boxes |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Steel City® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 665 BP |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 2-1/2 in |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Galvanized |
| Gross Weight Per Pack | 0.3600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.16 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 0.01 in |
| Item Group | 15 |
| Item Group 2 | 15K |
| Knockouts | 0 |
| Length | 0.01 in |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Material | Steel |
| Number of Gangs | 4 |
| Returnable | A |
| Standard | UL E2969 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E2969 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Suitable For Use With | 665 Series Floor Box |
| Type | Blank Recessed Service |
| UNSPSC | 39121307 |
| UPC 11 | 78599161863 |
| UPC 12 | 785991618631 |