or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems SystemOne™ FB10MPBNK Standard Single Blank Mounting Plate, 5.19 in L x 1.8 in W, 1 Gang
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell Wiring Device-Kellems SystemOne™ FB10MPBNK Standard Single Blank Mounting Plate, 5.19 in L x 1.8 in W, 1 Gang
SKU872467
MFGR #FB10MPBNK
Your Cost: $20.83/ea
List: Wiring Device-Kellems SystemOne™ Mounting Plate, Standard Single Blank, 5.19 in Length, 1.8 in Width, 1 Gang, Surface Mount, For Use With: CFB Floor Boxes, Stamped Steel, Black, Zinc Plated
Wiring Device-Kellems SystemOne™ Mounting Plate, Standard Single Blank, 5.19 in Length, 1.8 in Width, 1 Gang, Surface Mount, For Use With: CFB Floor Boxes, Stamped Steel, Black, Zinc Plated
Application For Use in Recessed Floor Box ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Catalog Number FB10MPBNK Color Black Construction Stamped Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator N Finish Zinc Plated Gross Weight Per Pack 0.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.09 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 0.13 in Length 5.46 in Length [Metric] 13.8684 cm Manufacturer Hubbell Material Stamped Steel Mounting Screw Mount Mounting Type Surface Number of Gangs 1 Returnable Y Standard cULus Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL 514 Stock Status NONSTOCK Sub Brand Recessed Concrete/Access Floor Boxes Suitable For Use With CFB Floor Boxes Type Standard Single Blank UNSPSC 39121307 UPC 11 78358519166 UPC 12 783585191669 Width 4.21 in For Use in Recessed Floor Box Standard Product Blank plate with no openings Easy to install with one screw mounting Reduces wiring and installation times
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For Use in Recessed Floor Box |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | FB10MPBNK |
| Color | Black |
| Construction | Stamped |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | Zinc Plated |
| Gross Weight Per Pack | 0.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 0.13 in |
| Length | 5.46 in |
| Length [Metric] | 13.8684 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Stamped Steel |
| Mounting | Screw Mount |
| Mounting Type | Surface |
| Number of Gangs | 1 |
| Returnable | Y |
| Standard | cULus |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL 514 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Recessed Concrete/Access Floor Boxes |
| Suitable For Use With | CFB Floor Boxes |
| Type | Standard Single Blank |
| UNSPSC | 39121307 |
| UPC 11 | 78358519166 |
| UPC 12 | 783585191669 |
| Width | 4.21 in |
| For Use in Recessed Floor Box |
| Standard Product |
| Blank plate with no openings |
| Easy to install with one screw mounting |
| Reduces wiring and installation times |