or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell® SystemOne FBMPBNK Blank Floor Box Plate, 5.01 in L x 2.04 in W, 1 Gangs, Stamped Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell® SystemOne FBMPBNK Blank Floor Box Plate, 5.01 in L x 2.04 in W, 1 Gangs, Stamped Steel
SKU867496
MFGR #FBMPBNK
Your Cost: $15.00/ea
List: Hubbell® SystemOne Floor Box Plate, Blank, 5.01 in Length, 2.04 in Width, 1 Gangs, For Use With: 2/4/6-Gang Floor Box Plate, Stamped Steel, Zinc Plated
Hubbell® SystemOne Floor Box Plate, Blank, 5.01 in Length, 2.04 in Width, 1 Gangs, For Use With: 2/4/6-Gang Floor Box Plate, Stamped Steel, Zinc Plated
Application For Use in Recessed Floor Box ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Catalog Number FBMPBNK Color Metallic Construction Stamped Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator N Finish Zinc Plated Gross Weight Per Pack 0.2700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.11 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7323999080 Height 0.30 in Length 6.50 in Length [Metric] 16.5100 cm Manufacturer Hubbell Material Pre-Galvanized Steel Mounting (1) Screw Mount Mounting Type Floor Box Cover Number of Gangs 1 Returnable Y Series SystemOne Shape Rectangular Standard cULus Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL 514 Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand Recessed Concrete/Access Floor Boxes Suitable For Use With CFB, AFB Series 2, 4, 6-Gang Recessed, Raised Access Floor Box Type 2, 4, & 6-Gang Recessed Floor Box Mounting Plates UNSPSC 39121307 UPC 11 78358519156 UPC 12 783585191560 Width 4.00 in Width [Metric] 10.1600 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For Use in Recessed Floor Box |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | FBMPBNK |
| Color | Metallic |
| Construction | Stamped |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | Zinc Plated |
| Gross Weight Per Pack | 0.2700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.11 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7323999080 |
| Height | 0.30 in |
| Length | 6.50 in |
| Length [Metric] | 16.5100 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Pre-Galvanized Steel |
| Mounting | (1) Screw Mount |
| Mounting Type | Floor Box Cover |
| Number of Gangs | 1 |
| Returnable | Y |
| Series | SystemOne |
| Shape | Rectangular |
| Standard | cULus |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL 514 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | Recessed Concrete/Access Floor Boxes |
| Suitable For Use With | CFB, AFB Series 2, 4, 6-Gang Recessed, Raised Access Floor Box |
| Type | 2, 4, & 6-Gang Recessed Floor Box Mounting Plates |
| UNSPSC | 39121307 |
| UPC 11 | 78358519156 |
| UPC 12 | 783585191560 |
| Width | 4.00 in |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |