or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Premise Wiring RAFB4SPBLANK SystemOne™ RAFB4 Blank Standard Sized Floor Box Device Plate, 3.59 in L x 3.59 in W, 4 Gangs, Aluminum
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Premise Wiring RAFB4SPBLANK SystemOne™ RAFB4 Blank Standard Sized Floor Box Device Plate, 3.59 in L x 3.59 in W, 4 Gangs, Aluminum
SKU892607
MFGR #RAFB4SPBLANK
Your Cost: $20.75/ea
List: PREMISE WIRING SystemOne™ Floor Box Device Plate, Blank Standard Sized, Series: RAFB4, 3.59 in Length, 3.59 in Width, 4 Gangs, Surface Mount, For Use With: RAFB Series Floor Box, Aluminum, Black, Powder Coated
PREMISE WIRING SystemOne™ Floor Box Device Plate, Blank Standard Sized, Series: RAFB4, 3.59 in Length, 3.59 in Width, 4 Gangs, Surface Mount, For Use With: RAFB Series Floor Box, Aluminum, Black, Powder Coated
Application For Use with Raised Access Floor Boxes ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Cable Entry 0 Catalog Number RAFB4SPBLANK Color Black Construction Stamped Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator N Finish Powder Coated Gross Weight Per Pack 0.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 0.10 in Length 6.00 in Length [Metric] 15.2400 cm Manufacturer Hubbell Material Aluminum Mounting (1) Screw Mount Mounting Type Surface Number of Gangs 4 Returnable Y Series RAFB4 Standard cULus Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL 514CSA Certified Stock Status NONSTOCK Sub Brand Raised Access/Wood Recessed Floor Boxes Suitable For Use With RAFB Series Floor Box Type Blank Standard Sized UNSPSC 39121307 UPC 11 78358544524 UPC 12 783585445243 Width 4.00 in Width [Metric] 10.1600 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For Use with Raised Access Floor Boxes |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Entry | 0 |
| Catalog Number | RAFB4SPBLANK |
| Color | Black |
| Construction | Stamped |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 0.10 in |
| Length | 6.00 in |
| Length [Metric] | 15.2400 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Aluminum |
| Mounting | (1) Screw Mount |
| Mounting Type | Surface |
| Number of Gangs | 4 |
| Returnable | Y |
| Series | RAFB4 |
| Standard | cULus |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL 514CSA Certified |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Raised Access/Wood Recessed Floor Boxes |
| Suitable For Use With | RAFB Series Floor Box |
| Type | Blank Standard Sized |
| UNSPSC | 39121307 |
| UPC 11 | 78358544524 |
| UPC 12 | 783585445243 |
| Width | 4.00 in |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |