or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
ELECTRICAL BOX SUPPORT
Alternate Catalog Number 78101118270 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number BB9 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Pre-Galvanized Gross Weight Per Pack 0.0550 lb Gross Weight per Pack Metric 0.02 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.00 in Height [Metric] 2.5400 cm Length [Metric] 2.5400 cm Mounting Type Floor Returnable Y Size 18 In Box Center Height Standard UL (CANADA AND US) Standards cULus Listed Sub Brand B-Line series UNSPSC 39121321 UPC 11 78101118270 UPC 12 781011182700 Width [Metric] 2.5400 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand B-Line Manufacturer Eaton Length 1.00 in Material Steel Type Floor-Mount Box Support Width 1.00 in Commercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial/Inst Bldg Strctures - AftermarketCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Lighting and Lighting Controls Attaches electrical boxes (requiring plaster rings) to most metal studs Box mounts flush to back of drywall Simply installed with a hammer
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78101118270 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | BB9 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Pre-Galvanized |
| Gross Weight Per Pack | 0.0550 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.02 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.00 in |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Length [Metric] | 2.5400 cm |
| Mounting Type | Floor |
| Returnable | Y |
| Size | 18 In Box Center Height |
| Standard | UL (CANADA AND US) |
| Standards | cULus Listed |
| Sub Brand | B-Line series |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78101118270 |
| UPC 12 | 781011182700 |
| Width [Metric] | 2.5400 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Length | 1.00 in |
| Material | Steel |
| Type | Floor-Mount Box Support |
| Width | 1.00 in |
| Commercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial/Inst Bldg Strctures - AftermarketCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Lighting and Lighting Controls |
| Attaches electrical boxes (requiring plaster rings) to most metal studs |
| Box mounts flush to back of drywall |
| Simply installed with a hammer |