or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6GK15611AA01 SIMATIC NET,PB,CP
SKUPDW~9028786
MFGR #6GK15611AA01
Your Cost: $1,905.00/ea
SIEMENS 6GK15611AA01 MODULE COMM PROFIBUS CP5611 PCI CARD
SIEMENS 6GK15611AA01 MODULE COMM PROFIBUS CP5611 PCI CARD
Alternate Catalog Number 6GK1561-1AA01 ARRA Compliant C Brand Siemens Bus|Backplane Load 3.3/12 VDC, 0.3/0.25 A Buy American Compliant C Catalog Number 6GK15611AA01 Country of Origin DE Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 67.19 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.3300 lb Gross Weight per Pack Metric 0.15 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8473305100 Length [Metric] 19.8120 cm Manufacturer Siemens Replaced Catalog Number 6GK15612AA00 Returnable N Stock Status NONSTOCK UNSPSC 43201404 UPC 11 66264329650 UPC 12 662643296501 Width [Metric] 13.5890 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6GK1561-1AA01 |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Bus|Backplane Load | 3.3/12 VDC, 0.3/0.25 A |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6GK15611AA01 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 67.19 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.3300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.15 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8473305100 |
| Length [Metric] | 19.8120 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Replaced Catalog Number | 6GK15612AA00 |
| Returnable | N |
| Stock Status | NONSTOCK |
| UNSPSC | 43201404 |
| UPC 11 | 66264329650 |
| UPC 12 | 662643296501 |
| Width [Metric] | 13.5890 cm |