or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Telemecanique XGCS490B201 Smart Antenna, 13.56 MHz
SKUPDW~12316475
MFGR #XGCS490B201
$/ea
Telemecanique Smart Antenna, 13.56 MHz Frequency, M12 5-Pin Male Connector, Panel Mounting, -40 to 185 deg F, Specifications: 0.39 to 2.76 in, 40 x 40 x 40 mm Dimensions
Telemecanique Smart Antenna, 13.56 MHz Frequency, M12 5-Pin Male Connector, Panel Mounting, -40 to 185 deg F, Specifications: 0.39 to 2.76 in, 40 x 40 x 40 mm Dimensions
Alternate Catalog Number XGCS490B201 Application For RFID microchip microelectronic (EM4135), RFID microchip Fujitsu (MB89R118 - MB89R119), RFID microchip INSIDE (micropass), RFID microchip Texas (Tag-it HFI), RFID microchip STM (CRIX4K), RFID microchip NXP (SL2, SL1, ultralight, Std 1K/4K, Desfire) ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number XGCS490B201 Connectivity 5 1 male connector M12 Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 22.40 Gross Volume per Pack Metric 367.07 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1700 lb Gross Weight per Pack Metric 75.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8543709860 Height 4.4000 in Height [Metric] 4.4000 cm Item Group 22491 Length 9.4000 in Length [Metric] 9.4000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=469752109&lang=en-us Returnable N Substitute Product Catalog Number XGSZCNF01 Type Panel mounting smart antenna UNSPSC 43211710 UPC 11 78590158331 UPC 12 785901583318 Width 6.4000 in Width [Metric] 6.4000 cm Brand Telemecanique Sensors Manufacturer Telemecanique Sensors For RFID microchip microelectronic (EM4135), RFID microchip Fujitsu (MB89R118 - MB89R119), RFID microchip INSIDE (micropass), RFID microchip Texas (Tag-it HFI), RFID microchip STM (CRIX4K), RFID microchip NXP (SL2, SL1, ultralight, Std 1K/4K, Desfire)
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | XGCS490B201 |
| Application | For RFID microchip microelectronic (EM4135), RFID microchip Fujitsu (MB89R118 - MB89R119), RFID microchip INSIDE (micropass), RFID microchip Texas (Tag-it HFI), RFID microchip STM (CRIX4K), RFID microchip NXP (SL2, SL1, ultralight, Std 1K/4K, Desfire) |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | XGCS490B201 |
| Connectivity | 5 1 male connector M12 |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 22.40 |
| Gross Volume per Pack Metric | 367.07 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 75.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8543709860 |
| Height | 4.4000 in |
| Height [Metric] | 4.4000 cm |
| Item Group | 22491 |
| Length | 9.4000 in |
| Length [Metric] | 9.4000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=469752109&lang=en-us |
| Returnable | N |
| Substitute Product Catalog Number | XGSZCNF01 |
| Type | Panel mounting smart antenna |
| UNSPSC | 43211710 |
| UPC 11 | 78590158331 |
| UPC 12 | 785901583318 |
| Width | 6.4000 in |
| Width [Metric] | 6.4000 cm |
| Brand | Telemecanique Sensors |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| For RFID microchip microelectronic (EM4135), RFID microchip Fujitsu (MB89R118 - MB89R119), RFID microchip INSIDE (micropass), RFID microchip Texas (Tag-it HFI), RFID microchip STM (CRIX4K), RFID microchip NXP (SL2, SL1, ultralight, Std 1K/4K, Desfire) |