or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems IFP12GY iSTATION™ IFP Rear Load Keystone Faceplate With Label Fields, 1 Gang, 2 Ports, Flush Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems IFP12GY iSTATION™ IFP Rear Load Keystone Faceplate With Label Fields, 1 Gang, 2 Ports, Flush Mount
SKU225402
MFGR #IFP12GY
Your Cost: $5.40/ea
Wiring Device-Kellems iSTATION™ Keystone Faceplate, Rear Load, Series: IFP, 1 Gang, 2 Ports, Voice/Data/Video Module, Flush Mount, Thermoplastic, Gray, 4-1/2 in H x 2-3/4 in W x 3/8 in D
Wiring Device-Kellems iSTATION™ Keystone Faceplate, Rear Load, Series: IFP, 1 Gang, 2 Ports, Voice/Data/Video Module, Flush Mount, Thermoplastic, Gray, 4-1/2 in H x 2-3/4 in W x 3/8 in D
Application Standard Faceplate ARRA Compliant C Brand Hubbell Premise Wiring Buy American Compliant C Catalog Number IFP12GY Color Gray Construction Molded Country of Origin CN Currency USD Cutout NEMA 1-Gang EU RoHS Indicator Y Gang 1 Gross Weight Per Pack 0.0500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.03 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3925900000 Height 5.50 in Height [Metric] 13.9700 cm Length 6.50 in Length [Metric] 16.5100 cm Manufacturer Hubbell Material Thermoplastic Module Type Data/Video/Voice Mounting SCREW Mounting Type Flush Number of Gangs 1 Number of Ports 2 Orientation Vertical Returnable Y Series IFP Size Standard Standard RoHS Compliant;UL and cUL Listed 1863 Standards UL ListedcULus ListedRoHS CompliantANSI/TIA-606-BUL 94V-0 Flammability Rating Stock Status NONSTOCK Sub Brand iSTATION Type Rear Load UNSPSC 39121704 UPC 11 66262082643 UPC 12 662620826431 Width 0.30 in Width [Metric] 0.7620 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Standard Faceplate |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Premise Wiring |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | IFP12GY |
| Color | Gray |
| Construction | Molded |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Cutout | NEMA 1-Gang |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gang | 1 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.03 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3925900000 |
| Height | 5.50 in |
| Height [Metric] | 13.9700 cm |
| Length | 6.50 in |
| Length [Metric] | 16.5100 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Thermoplastic |
| Module Type | Data/Video/Voice |
| Mounting | SCREW |
| Mounting Type | Flush |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Ports | 2 |
| Orientation | Vertical |
| Returnable | Y |
| Series | IFP |
| Size | Standard |
| Standard | RoHS Compliant;UL and cUL Listed 1863 |
| Standards | UL ListedcULus ListedRoHS CompliantANSI/TIA-606-BUL 94V-0 Flammability Rating |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | iSTATION |
| Type | Rear Load |
| UNSPSC | 39121704 |
| UPC 11 | 66262082643 |
| UPC 12 | 662620826431 |
| Width | 0.30 in |
| Width [Metric] | 0.7620 cm |