or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Premise Wiring SSF14 iSTATION™ SSF Rear Load Faceplate, 1 Gang, 4 Ports, Audio/Video/Data/Fiber Module, Flush Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Premise Wiring SSF14 iSTATION™ SSF Rear Load Faceplate, 1 Gang, 4 Ports, Audio/Video/Data/Fiber Module, Flush Mount
SKU60790
MFGR #SSF14
Your Cost: $19.12/ea
SSF, are designed for flush mount applications accepting Hubbell extensive line of XCELERATOR™ jacks and Audio/Video connectors that snap mount flush into the keystone opening, creating an elegant streamline look.
SSF, are designed for flush mount applications accepting Hubbell extensive line of XCELERATOR™ jacks and Audio/Video connectors that snap mount flush into the keystone opening, creating an elegant streamline look.
Application Data/Fiber/Audio/Video ARRA Compliant C Brand Hubbell Premise Wiring Buy American Compliant C Catalog Number SSF14 Color Silver Construction Stamped Country of Origin CN Currency USD Cutout NEMA 1-Gang EU RoHS Indicator Y Gang 1 Gross Weight Per Pack 0.0290 lb Gross Weight per Pack Metric 0.07 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7323999080 Height 0.40 in Height [Metric] 1.0160 cm Length 4.20 in Length [Metric] 10.6680 cm Manufacturer Hubbell Material 430 Stainless Steel Module Type Audio/Video/Data/Fiber Mounting SCREW Mounting Type Flush Number of Gangs 1 Number of Ports 4 Orientation Vertical Returnable Y Series SSF Size Standard Standard RoHS Compliant;UL and cUL Listed 1863 Standards UL ListedcULus ListedRoHS Compliant Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand iSTATION Type Rear Load UNSPSC 39121704 UPC 11 66262081806 UPC 12 662620818061 Width 3.30 in Width [Metric] 8.3820 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Data/Fiber/Audio/Video |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Premise Wiring |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | SSF14 |
| Color | Silver |
| Construction | Stamped |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Cutout | NEMA 1-Gang |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gang | 1 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0290 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.07 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7323999080 |
| Height | 0.40 in |
| Height [Metric] | 1.0160 cm |
| Length | 4.20 in |
| Length [Metric] | 10.6680 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | 430 Stainless Steel |
| Module Type | Audio/Video/Data/Fiber |
| Mounting | SCREW |
| Mounting Type | Flush |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Ports | 4 |
| Orientation | Vertical |
| Returnable | Y |
| Series | SSF |
| Size | Standard |
| Standard | RoHS Compliant;UL and cUL Listed 1863 |
| Standards | UL ListedcULus ListedRoHS Compliant |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | iSTATION |
| Type | Rear Load |
| UNSPSC | 39121704 |
| UPC 11 | 66262081806 |
| UPC 12 | 662620818061 |
| Width | 3.30 in |
| Width [Metric] | 8.3820 cm |