or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Premise Wiring SSF11 iSTATION™ SSF Rear Load Faceplate, 1 Gang, 1 Port, Audio/Video/Data/Fiber Module, Flush Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Premise Wiring SSF11 iSTATION™ SSF Rear Load Faceplate, 1 Gang, 1 Port, Audio/Video/Data/Fiber Module, Flush Mount
SKU60787
MFGR #SSF11
Your Cost: $19.12/ea
SSF, are designed for flush mount applications accepting Hubbell extensive line of XCELERATOR™ jacks and Audio/Video connectors that snap mount flush into the keystone opening, creating an elegant streamline look.
SSF, are designed for flush mount applications accepting Hubbell extensive line of XCELERATOR™ jacks and Audio/Video connectors that snap mount flush into the keystone opening, creating an elegant streamline look.
Application Data/Fiber/Audio/Video ARRA Compliant C Brand Hubbell Premise Wiring Buy American Compliant C Catalog Number SSF11 Color Stainless Steel Construction Stamped Country of Origin CN Currency USD Cutout NEMA 1-Gang EU RoHS Indicator Y Gang 1 Gross Weight Per Pack 0.0300 lb Gross Weight per Pack Metric 0.01 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 0.40 in Height [Metric] 1.0160 cm Length 4.47 in Length [Metric] 11.3538 cm Manufacturer Hubbell Material 430 Stainless Steel Module Type Audio/Video/Data/Fiber Mounting SCREW Mounting Type Threaded Number of Gangs 1 Number of Ports 1 Orientation Vertical Returnable Y Series SSF Size Standard Standard RoHS Compliant;UL and cUL Listed 1863 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedcULus Listed Stock Status NONSTOCK Sub Brand iSTATION Type Rear Load Standard Stamped UNSPSC 39121704 UPC 11 66262081803 UPC 12 662620818030 Width 2.75 in Width [Metric] 6.9850 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Data/Fiber/Audio/Video |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Premise Wiring |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | SSF11 |
| Color | Stainless Steel |
| Construction | Stamped |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Cutout | NEMA 1-Gang |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gang | 1 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.01 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 0.40 in |
| Height [Metric] | 1.0160 cm |
| Length | 4.47 in |
| Length [Metric] | 11.3538 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | 430 Stainless Steel |
| Module Type | Audio/Video/Data/Fiber |
| Mounting | SCREW |
| Mounting Type | Threaded |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Ports | 1 |
| Orientation | Vertical |
| Returnable | Y |
| Series | SSF |
| Size | Standard |
| Standard | RoHS Compliant;UL and cUL Listed 1863 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedcULus Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | iSTATION |
| Type | Rear Load Standard Stamped |
| UNSPSC | 39121704 |
| UPC 11 | 66262081803 |
| UPC 12 | 662620818030 |
| Width | 2.75 in |
| Width [Metric] | 6.9850 cm |