or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Premise Wiring HWDK NS802W PLATE, FRAME,DECORATOR,
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Premise Wiring HWDK NS802W PLATE, FRAME,DECORATOR,
SKU627540
MFGR #NS802W
Your Cost: $89.09/ea
List: Hubbell Premise Wiring Products, Plates, 1-Gang Frame, Decorator, With2) HDMI, Female to Female, White
Hubbell Premise Wiring Products, Plates, 1-Gang Frame, Decorator, With2) HDMI, Female to Female, White
Application HDMI Decorator Frame Loaded ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Catalog Number NS802W Color White Contact Beryllium Copper Contact Resistance 100 Ohm Country of Origin TW Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.1500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.07 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8544429090 Height 1.49 in Height [Metric] 3.7846 cm Length 9.00 in Length [Metric] 22.8600 cm Manufacturer Hubbell Mounting Snap-On- Snap-Fit Returnable Y Standard UL LISTED Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantTIA/EIA-568 Stock Status NONSTOCK Sub Brand Copper Audio and Video Type Accessories UNSPSC 39121444 UPC 11 88377850392 UPC 12 883778503924 Width 4.75 in Width [Metric] 12.0650 cm Withstand Voltage 1000V RMS, 1414V DC
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | HDMI Decorator Frame Loaded |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | NS802W |
| Color | White |
| Contact | Beryllium Copper |
| Contact Resistance | 100 Ohm |
| Country of Origin | TW |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.1500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.07 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8544429090 |
| Height | 1.49 in |
| Height [Metric] | 3.7846 cm |
| Length | 9.00 in |
| Length [Metric] | 22.8600 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Mounting | Snap-On- Snap-Fit |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantTIA/EIA-568 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Copper Audio and Video |
| Type | Accessories |
| UNSPSC | 39121444 |
| UPC 11 | 88377850392 |
| UPC 12 | 883778503924 |
| Width | 4.75 in |
| Width [Metric] | 12.0650 cm |
| Withstand Voltage | 1000V RMS, 1414V DC |