or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit®
Panduit® NK1FNWH NK 1-port, single gang, flush mount face
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit®
Panduit® NK1FNWH NK 1-port, single gang, flush mount face
SKU578497
MFGR #NK1FNWH
Your Cost: $2.42/ea
List: Single gang, flush mount vertical faceplate. Accepts one NetKey Module.
Single gang, flush mount vertical faceplate. Accepts one NetKey Module.
Application NA ARRA Compliant Y Brand Panduit® Buy American Compliant Y Catalog Number NK1FNWH Color White Country of Origin CRI Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight Per Pack 0.0650 lb Gross Weight per Pack Metric 0.03 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.90 in Interface Vertical Length 4.75 in Length [Metric] 12.0650 cm Manufacturer Panduit® Material ABS Model Keystone Module Type Keystone Mounting Type Flush Number of Gangs 1 Number of Ports 1 Returnable Y Slot Capacity 1 Standard RoHS compliant Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Sub Brand NetKey?® Type Faceplate UNSPSC 43223301 UPC 11 07498365258 UPC 12 07498365258 Width 3.00 in Width [Metric] 7.6200 cm NA Work station components in various formats and port densities to meet any need Vertical mounting orientation Flat style 1 number of modules inserts
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | NA |
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | Panduit® |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | NK1FNWH |
| Color | White |
| Country of Origin | CRI |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0650 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.03 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.90 in |
| Interface | Vertical |
| Length | 4.75 in |
| Length [Metric] | 12.0650 cm |
| Manufacturer | Panduit® |
| Material | ABS |
| Model | Keystone |
| Module Type | Keystone |
| Mounting Type | Flush |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Ports | 1 |
| Returnable | Y |
| Slot Capacity | 1 |
| Standard | RoHS compliant |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | NetKey?® |
| Type | Faceplate |
| UNSPSC | 43223301 |
| UPC 11 | 07498365258 |
| UPC 12 | 07498365258 |
| Width | 3.00 in |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |
| NA |
| Work station components in various formats and port densities to meet any need |
| Vertical mounting orientation |
| Flat style |
| 1 number of modules inserts |