or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell® Bryant® HWM2KGY10 iSTATION™ HWM2K Front Load Wall Plate, Flush Mount, Integration Module, 1 Gang, 2 Ports
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell® Bryant® HWM2KGY10 iSTATION™ HWM2K Front Load Wall Plate, Flush Mount, Integration Module, 1 Gang, 2 Ports
SKU60795
MFGR #HWM2KGY10
Your Cost: $42.28/ea
ISTATION™ modular plate frames are designed for front-load installation using Hubbell's XCELERATOR™ jacks and Hubbell's AV connectors and fiber keystone adapters. The frames accept any modules in 3 unit combinations for single gang; and 6 unit combinations for double-gang applications. Start by selecting a frame and then the required mix of AV modules.
ISTATION™ modular plate frames are designed for front-load installation using Hubbell's XCELERATOR™ jacks and Hubbell's AV connectors and fiber keystone adapters. The frames accept any modules in 3 unit combinations for single gang; and 6 unit combinations for double-gang applications. Start by selecting a frame and then the required mix of AV modules.
Application iStation Keystone Module for Audio Video 5570 ARRA Compliant C Brand Hubbell Premise Wiring Buy American Compliant C Catalog Number HWM2KGY10 Color Gray Construction Molded ABS Country of Origin US Currency USD Cutout 5507 1-Gang Opening, 1-Unit EU RoHS Indicator Y Gangs 1 Gross Weight Per Pack 0.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3925900000 Length 10.00 in Length [Metric] 25.4000 cm Manufacturer Hubbell Material ABS (Acrylonitrile butance styrene - Thermoplastic polymer) Module Type Integration Mounting Snap Mounting Type Snap Number of Ports 2 Orientation Horizontal Returnable Y Series HWM2K Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedcUL Listed Stock Status NONSTOCK Sub Brand iSTATION Type 1-Unit Front Load UNSPSC 39121704 UPC 11 66262084387 UPC 12 662620843872 Width 8.00 in Width [Metric] 20.3200 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | iStation Keystone Module for Audio Video 5570 |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Premise Wiring |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HWM2KGY10 |
| Color | Gray |
| Construction | Molded ABS |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Cutout | 5507 1-Gang Opening, 1-Unit |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gangs | 1 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3925900000 |
| Length | 10.00 in |
| Length [Metric] | 25.4000 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | ABS (Acrylonitrile butance styrene - Thermoplastic polymer) |
| Module Type | Integration |
| Mounting | Snap |
| Mounting Type | Snap |
| Number of Ports | 2 |
| Orientation | Horizontal |
| Returnable | Y |
| Series | HWM2K |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedcUL Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | iSTATION |
| Type | 1-Unit Front Load |
| UNSPSC | 39121704 |
| UPC 11 | 66262084387 |
| UPC 12 | 662620843872 |
| Width | 8.00 in |
| Width [Metric] | 20.3200 cm |