or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems PANEL-SAFE® PR4X205E Plug-In Standard Signal and Control Combination Outlet, Receptacle Outlet
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems PANEL-SAFE® PR4X205E Plug-In Standard Signal and Control Combination Outlet, Receptacle Outlet
SKU368609
MFGR #PR4X205E
Your Cost: $354.01/ea
Wiring Device-Kellems PANEL-SAFE® Signal and Control Combination Outlet, Plug-In Standard, Receptacle Outlet, Threaded Mount, NEMA 12/4/4X Configuration Type, Category: Cat 5e, Gray/Clear
Wiring Device-Kellems PANEL-SAFE® Signal and Control Combination Outlet, Plug-In Standard, Receptacle Outlet, Threaded Mount, NEMA 12/4/4X Configuration Type, Category: Cat 5e, Gray/Clear
Application Linkosity Cable, 1) Cat5e and 20A 125V GFCI Receptacle ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Cable Entry Plug-In Cabling Type Not Included Catalog Number PR4X205E Category Type Cat 5e Color Gray, Clear Configuration Type NEMA 12/4/4X Country of Origin US Currency USD Enclosure NEMA 4X EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 1.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.50 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109170 Height 4.00 in Height [Metric] 10.1600 cm Length 5.75 in Length [Metric] 14.6050 cm Manufacturer Hubbell Material Composite Mounting Screw Mount Mounting Type Threaded Number of Inputs 1 Number of Outputs 2 Outlet Type Receptacle Returnable Y Standard CSA Certified;UL Recognized Standards UR, UL 498, 943, TIA, CE CertifiedRoHS CompliantARRA CompliantBuy American Act Compliant Stock Status NONSTOCK Sub Brand Panel-Safe Type Industrial Connectivity UNSPSC 32151903 UPC 11 78358552480 UPC 12 783585524801 Width 4.75 in Width [Metric] 12.0650 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Linkosity Cable, 1) Cat5e and 20A 125V GFCI Receptacle |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Entry | Plug-In |
| Cabling Type | Not Included |
| Catalog Number | PR4X205E |
| Category Type | Cat 5e |
| Color | Gray, Clear |
| Configuration Type | NEMA 12/4/4X |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Enclosure | NEMA 4X |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 1.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.50 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109170 |
| Height | 4.00 in |
| Height [Metric] | 10.1600 cm |
| Length | 5.75 in |
| Length [Metric] | 14.6050 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Composite |
| Mounting | Screw Mount |
| Mounting Type | Threaded |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 2 |
| Outlet Type | Receptacle |
| Returnable | Y |
| Standard | CSA Certified;UL Recognized |
| Standards | UR, UL 498, 943, TIA, CE CertifiedRoHS CompliantARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Panel-Safe |
| Type | Industrial Connectivity |
| UNSPSC | 32151903 |
| UPC 11 | 78358552480 |
| UPC 12 | 783585524801 |
| Width | 4.75 in |
| Width [Metric] | 12.0650 cm |