or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems JLOAD® RJ62WTR 1-Gang Tamper Resistant Multimedia Outlet, Power Receptacle Outlet, Threaded Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems JLOAD® RJ62WTR 1-Gang Tamper Resistant Multimedia Outlet, Power Receptacle Outlet, Threaded Mount
SKU763905
MFGR #RJ62WTR
Your Cost: $37.94/ea
List: Wiring Device-Kellems JLOAD® Multimedia Outlet, 1-Gang Tamper Resistant, Power Receptacle Outlet, Threaded Mount, NEMA 5-20R Configuration Type, 2 Ports, White
Wiring Device-Kellems JLOAD® Multimedia Outlet, 1-Gang Tamper Resistant, Power Receptacle Outlet, Threaded Mount, NEMA 5-20R Configuration Type, 2 Ports, White
Application Ideal for flat panels TVs ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Catalog Number RJ62WTR Color White Configuration Type NEMA 5-20R Contact Brass Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.3500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.08 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536698000 Height 1.40 in Height [Metric] 3.5560 cm Length 5.70 in Length [Metric] 14.4780 cm Manufacturer Hubbell Mounting Screw Mount Mounting Type Threaded NEMA Rating 5-20R Number of Ports 2 Outlet Type Power Receptacle Returnable Y Standard UL LISTED Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantANSI/TIA-568-C.2cULus ListedUL 498 Stock Status NONSTOCK Sub Brand JLOAD Multimedia Outlet Type Frame and Receptacle Only UNSPSC 39121444 UPC 11 88377830268 UPC 12 883778302688 Width 3.50 in Width [Metric] 8.8900 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Ideal for flat panels TVs |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | RJ62WTR |
| Color | White |
| Configuration Type | NEMA 5-20R |
| Contact | Brass |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.3500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.08 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536698000 |
| Height | 1.40 in |
| Height [Metric] | 3.5560 cm |
| Length | 5.70 in |
| Length [Metric] | 14.4780 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Mounting | Screw Mount |
| Mounting Type | Threaded |
| NEMA Rating | 5-20R |
| Number of Ports | 2 |
| Outlet Type | Power Receptacle |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantANSI/TIA-568-C.2cULus ListedUL 498 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | JLOAD Multimedia Outlet |
| Type | Frame and Receptacle Only |
| UNSPSC | 39121444 |
| UPC 11 | 88377830268 |
| UPC 12 | 883778302688 |
| Width | 3.50 in |
| Width [Metric] | 8.8900 cm |