or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems JLOAD® RJ620WTR 1-Gang Tamper Resistant Multimedia Outlet, F-Connector/Power Receptacle Outlet
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems JLOAD® RJ620WTR 1-Gang Tamper Resistant Multimedia Outlet, F-Connector/Power Receptacle Outlet
SKU935781
MFGR #RJ620WTR
Your Cost: $52.21/ea
List: Wiring Device-Kellems JLOAD® Multimedia Outlet, 1-Gang Tamper Resistant, F-Connector/Power Receptacle Outlet, Threaded Mount, NEMA 5-20R Configuration Type, Category: Cat 6, White
Wiring Device-Kellems JLOAD® Multimedia Outlet, 1-Gang Tamper Resistant, F-Connector/Power Receptacle Outlet, Threaded Mount, NEMA 5-20R Configuration Type, Category: Cat 6, White
Application Ideal for flat panels TVs ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Catalog Number RJ620WTR Category Type CAT 6 Color White Configuration Type NEMA 5-20R Contact Beryllium Copper, Brass Contact Resistance 100 Ohm Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.4500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.20 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109170 Height 1.90 in Height [Metric] 4.8260 cm Length 5.70 in Length [Metric] 14.4780 cm Manufacturer Hubbell Mounting Screw Mount Mounting Type Threaded NEMA Rating 5-20R Outlet Type F-Connector/Power Receptacle Returnable Y Standard UL LISTED Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantANSI/TIA-568-C.2cULus ListedUL 498 Stock Status NONSTOCK Sub Brand JLOAD Multimedia Outlet Type 1-Gang Tamper Resistant UNSPSC 39121444 UPC 11 88377830262 UPC 12 883778302626 Width 3.60 in Width [Metric] 9.1440 cm Withstand Voltage 1000V RMS, 1414V DC
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Ideal for flat panels TVs |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | RJ620WTR |
| Category Type | CAT 6 |
| Color | White |
| Configuration Type | NEMA 5-20R |
| Contact | Beryllium Copper, Brass |
| Contact Resistance | 100 Ohm |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.4500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.20 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109170 |
| Height | 1.90 in |
| Height [Metric] | 4.8260 cm |
| Length | 5.70 in |
| Length [Metric] | 14.4780 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Mounting | Screw Mount |
| Mounting Type | Threaded |
| NEMA Rating | 5-20R |
| Outlet Type | F-Connector/Power Receptacle |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantANSI/TIA-568-C.2cULus ListedUL 498 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | JLOAD Multimedia Outlet |
| Type | 1-Gang Tamper Resistant |
| UNSPSC | 39121444 |
| UPC 11 | 88377830262 |
| UPC 12 | 883778302626 |
| Width | 3.60 in |
| Width [Metric] | 9.1440 cm |
| Withstand Voltage | 1000V RMS, 1414V DC |