or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems HCI P4X155E IE, NEMA 4X,CAT5E ETHER
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems HCI P4X155E IE, NEMA 4X,CAT5E ETHER
SKU671620
MFGR #P4X155E
Your Cost: $282.30/ea
IE, NEMA 4X,CAT5E ETHERNET, 15A/120VAC
IE, NEMA 4X,CAT5E ETHERNET, 15A/120VAC
Application 15A 125V Power and Cat 5e Ethernet Access ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Cable Entry Plug-In Cabling Type Not Included Catalog Number P4X155E Category Type Cat 5e Color Gray, Clear Configuration Type NEMA 12/4/4X Country of Origin US Currency USD Enclosure NEMA 4X EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.18 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109170 Height 1.70 in Height [Metric] 4.3180 cm Length 4.30 in Length [Metric] 10.9220 cm Manufacturer Hubbell Material Composite Mounting Screw Mount Mounting Type Threaded Number of Inputs 1 Number of Outputs 2 Outlet Type Receptacle Returnable Y Standard CSA Certified;UL Recognized Standards UR, UL 498, TIA, CE CertifiedRoHS CompliantARRA CompliantBuy American Act Compliant Stock Status NONSTOCK Sub Brand Panel-Safe Type Industrial Connectivity UNSPSC 32151903 UPC 11 78358552477 UPC 12 783585524771 Width 2.80 in Width [Metric] 7.1120 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | 15A 125V Power and Cat 5e Ethernet Access |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Entry | Plug-In |
| Cabling Type | Not Included |
| Catalog Number | P4X155E |
| Category Type | Cat 5e |
| Color | Gray, Clear |
| Configuration Type | NEMA 12/4/4X |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Enclosure | NEMA 4X |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.18 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109170 |
| Height | 1.70 in |
| Height [Metric] | 4.3180 cm |
| Length | 4.30 in |
| Length [Metric] | 10.9220 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Composite |
| Mounting | Screw Mount |
| Mounting Type | Threaded |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 2 |
| Outlet Type | Receptacle |
| Returnable | Y |
| Standard | CSA Certified;UL Recognized |
| Standards | UR, UL 498, TIA, CE CertifiedRoHS CompliantARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Panel-Safe |
| Type | Industrial Connectivity |
| UNSPSC | 32151903 |
| UPC 11 | 78358552477 |
| UPC 12 | 783585524771 |
| Width | 2.80 in |
| Width [Metric] | 7.1120 cm |