or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton® 80718-E Standard Telephone/Cable Wallplate, 1-Gang, 2-3/4 in W, Thermoplastic Nylon, Surface Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton® 80718-E Standard Telephone/Cable Wallplate, 1-Gang, 2-3/4 in W, Thermoplastic Nylon, Surface Mount
SKU200847
MFGR #80718-E
Your Cost: $1.77/ea
Familiar and functional, Leviton® Traditional Wallplates are designed for use with Traditional Leviton® devices. They represent styles and form factors that have stood the test of time. Their clean lines work in virtually any location, whether in new or retrofit construction and they install quickly and easily. Leviton® offers Traditional Wallplates in a vast array of colors and configurations.
Familiar and functional, Leviton® Traditional Wallplates are designed for use with Traditional Leviton® devices. They represent styles and form factors that have stood the test of time. Their clean lines work in virtually any location, whether in new or retrofit construction and they install quickly and easily. Leviton® offers Traditional Wallplates in a vast array of colors and configurations.
Application Commercial ARRA Compliant C Brand Leviton® Buy American Compliant C Catalog Number 80718-E Color Black Country of Origin CN Currency USD Cutout 0.406 EU RoHS Indicator C Gang 1 Gross Weight Per Pack 1.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.02 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 0.6350 cm Length [Metric] 12.7000 cm Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Material Thermoplastic Mounting Strap Mounting Type Surface Number of Gangs 1 Standard CSA Certified;UL Standards ANSI Specified, UL Listed, CSA Certified, NEMA Compliant Stock Status NONSTOCK Type Standard Size UNSPSC 39121704 UPC 11 07847749047 UPC 12 078477490471 Width 7.25 in Width [Metric] 18.4150 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Commercial |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Leviton® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 80718-E |
| Color | Black |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Cutout | 0.406 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gang | 1 |
| Gross Weight Per Pack | 1.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.02 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 0.6350 cm |
| Length [Metric] | 12.7000 cm |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Strap |
| Mounting Type | Surface |
| Number of Gangs | 1 |
| Standard | CSA Certified;UL |
| Standards | ANSI Specified, UL Listed, CSA Certified, NEMA Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Standard Size |
| UNSPSC | 39121704 |
| UPC 11 | 07847749047 |
| UPC 12 | 078477490471 |
| Width | 7.25 in |
| Width [Metric] | 18.4150 cm |