or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton® 40238-W Standard Telephone Wall Jack, 1-Gang, 4-1/2 in L x 2-3/4 in W, Plastic, Wall Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton® 40238-W Standard Telephone Wall Jack, 1-Gang, 4-1/2 in L x 2-3/4 in W, Plastic, Wall Mount
SKU72404
MFGR #40238-W
Your Cost: $4.29/ea
Leviton® Telephone Wall Jack, Standard, 1 Gangs, 4-1/2 in Length, 2-3/4 in Width, 0.187 in Thickness, 6P6C Connector, 1 Ports, Wall Mount, Plastic, White
Leviton® Telephone Wall Jack, Standard, 1 Gangs, 4-1/2 in Length, 2-3/4 in Width, 0.187 in Thickness, 6P6C Connector, 1 Ports, Wall Mount, Plastic, White
Application Residential ARRA Compliant C Brand Leviton® Buy American Compliant C Catalog Number 40238-W Color White Connector Type 6P6C Country of Origin TW Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 1.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.05 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 1.2700 cm Length [Metric] 10.1600 cm Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Material Plastic Mounting Wall Mounting Type Wall Number of Gangs 1 Number of Ports 1 Standard UL Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedCSA Certified Stock Status NONSTOCK Type Wall Jack UNSPSC 39121444 UPC 11 07847713171 UPC 12 078477131718 Width 6.00 in Width [Metric] 15.2400 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Residential |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Leviton® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 40238-W |
| Color | White |
| Connector Type | 6P6C |
| Country of Origin | TW |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 1.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.05 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 1.2700 cm |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Material | Plastic |
| Mounting | Wall |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Ports | 1 |
| Standard | UL |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedCSA Certified |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Wall Jack |
| UNSPSC | 39121444 |
| UPC 11 | 07847713171 |
| UPC 12 | 078477131718 |
| Width | 6.00 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |