or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton® 40214-W Telephone Wall Jack, 1-Gang, 4.72 in L x 3 in W, Plastic, Wall Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton® 40214-W Telephone Wall Jack, 1-Gang, 4.72 in L x 3 in W, Plastic, Wall Mount
SKU47990
MFGR #40214-W
Your Cost: $5.87/ea
Leviton® Telephone Wall Jack, 1 Gangs, 4.72 in Length, 3 in Width, 0.73 in Thickness, 6P4C Connector, 1 Ports, Wall Mount, Plastic, White
Leviton® Telephone Wall Jack, 1 Gangs, 4.72 in Length, 3 in Width, 0.73 in Thickness, 6P4C Connector, 1 Ports, Wall Mount, Plastic, White
Application Commercial ARRA Compliant C Brand Leviton® Buy American Compliant C Catalog Number 40214-W Color White Connector Type 6P4C Jack Contact 6P4C Country of Origin UKN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 1.7800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.08 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 2.5400 cm Length [Metric] 12.7000 cm Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Material Plastic Mounting Wall Mounting Type Wall Number of Gangs 1 Number of Ports 1 Standard CSA Certified;UL Listed Standards CSA Certified, RoHS Complaint, UL Listed Stock Status NONSTOCK Type Telephone Wall Jack UNSPSC 39121444 UPC 11 07847782176 UPC 12 078477821763 Width 7.00 in Width [Metric] 17.7800 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Commercial |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Leviton® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 40214-W |
| Color | White |
| Connector Type | 6P4C Jack |
| Contact | 6P4C |
| Country of Origin | UKN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 1.7800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.08 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Length [Metric] | 12.7000 cm |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Material | Plastic |
| Mounting | Wall |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Ports | 1 |
| Standard | CSA Certified;UL Listed |
| Standards | CSA Certified, RoHS Complaint, UL Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Telephone Wall Jack |
| UNSPSC | 39121444 |
| UPC 11 | 07847782176 |
| UPC 12 | 078477821763 |
| Width | 7.00 in |
| Width [Metric] | 17.7800 cm |