or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
LevitonĀ® 40214-T Screw Terminal Telephone Wall Jack With Plastic Base, 1 Gangs, 3 in W, Plastic, Wall Mount
Custom_Product_Images_Illustration
LevitonĀ® 40214-T Screw Terminal Telephone Wall Jack With Plastic Base, 1 Gangs, 3 in W, Plastic, Wall Mount
SKU1288986
MFGR #40214-T
Your Cost: $5.87/ea
LevitonĀ® Telephone Wall Jack, Screw Terminal, 1 Gangs, 3 in Width, 6P4C Jack Connector, 1 Ports, Wall Mount, Plastic, Light Almond
LevitonĀ® Telephone Wall Jack, Screw Terminal, 1 Gangs, 3 in Width, 6P4C Jack Connector, 1 Ports, Wall Mount, Plastic, Light Almond
Application Commercial Applications ARRA Compliant C Brand LevitonĀ® Buy American Compliant C Catalog Number 40214-T Color Light Almond Contact 6P4C Country of Origin UKN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 1.7800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.08 Gross Weight UOM Metric kg Hazard Class N Length [Metric] 12.7000 cm Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Mounting Wall Standard CSA Certified;UL Listed Stock Status NONSTOCK Type Telephone Wall Jack UNSPSC 39121444 UPC 11 07847734107 UPC 12 078477341070 Width 7.00 in Width [Metric] 17.7800 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Commercial Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | LevitonĀ® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 40214-T |
| Color | Light Almond |
| Contact | 6P4C |
| Country of Origin | UKN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 1.7800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.08 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Hazard Class | N |
| Length [Metric] | 12.7000 cm |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Mounting | Wall |
| Standard | CSA Certified;UL Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Telephone Wall Jack |
| UNSPSC | 39121444 |
| UPC 11 | 07847734107 |
| UPC 12 | 078477341070 |
| Width | 7.00 in |
| Width [Metric] | 17.7800 cm |