or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device Kellems HWDK NS732W PLATE, 1GANG,W/JK,6POS,
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device Kellems HWDK NS732W PLATE, 1GANG,W/JK,6POS,
SKU907785
MFGR #NS732W
Your Cost: $5.46/ea
List: Hubbell Premise Wiring Products, Plates, 1-Gang, With Jack, 6-Position6-Conductor, Screw Terminal, White
Hubbell Premise Wiring Products, Plates, 1-Gang, With Jack, 6-Position6-Conductor, Screw Terminal, White
Application Communications ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device Kellems Buy American Compliant C Catalog Number NS732W Color White Contact Phosphor Bronze Contact Resistance Per TIA Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish Smooth Gross Weight Per Pack 0.0900 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536698000 Height 0.70 in Height [Metric] 1.7780 cm Insertion Loss Per TIA Length 7.00 in Length [Metric] 17.7800 cm Manufacturer Hubbell Wiring Device Kellems Material Nylon Mounting Screw Mounting Mounting Type Threaded Number of Gangs 1 Returnable Y Size Standard Standard UL LISTED Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantANSI/TIA-568-C.2CSA CertifiedFCC Part 68UL 1863 Stock Status NONSTOCK Sub Brand NetSelect Jack Plate Type Standard UNSPSC 39121444 Width 4.00 in Width [Metric] 10.1600 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Communications |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | NS732W |
| Color | White |
| Contact | Phosphor Bronze |
| Contact Resistance | Per TIA |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Smooth |
| Gross Weight Per Pack | 0.0900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536698000 |
| Height | 0.70 in |
| Height [Metric] | 1.7780 cm |
| Insertion Loss | Per TIA |
| Length | 7.00 in |
| Length [Metric] | 17.7800 cm |
| Manufacturer | Hubbell Wiring Device Kellems |
| Material | Nylon |
| Mounting | Screw Mounting |
| Mounting Type | Threaded |
| Number of Gangs | 1 |
| Returnable | Y |
| Size | Standard |
| Standard | UL LISTED |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantANSI/TIA-568-C.2CSA CertifiedFCC Part 68UL 1863 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | NetSelect Jack Plate |
| Type | Standard |
| UNSPSC | 39121444 |
| Width | 4.00 in |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |