or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Decora® 40249-I Standard Telephone Wall Jack, 1-Gang, 4.53 in L x 2-3/4 in W, Plastic, Flush Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Decora® 40249-I Standard Telephone Wall Jack, 1-Gang, 4.53 in L x 2-3/4 in W, Plastic, Flush Mount
SKU8106
MFGR #40249-I
Your Cost: $3.68/ea
Decora® Telephone Wall Jack, Standard, 1 Gangs, 4.53 in Length, 2-3/4 in Width, 0.187 in Thickness, 6P4C Connector, 1 Ports, Flush Mount, Plastic, Ivory
Decora® Telephone Wall Jack, Standard, 1 Gangs, 4.53 in Length, 2-3/4 in Width, 0.187 in Thickness, 6P4C Connector, 1 Ports, Flush Mount, Plastic, Ivory
Application Commercial ARRA Compliant C Brand Leviton® Buy American Compliant C Catalog Number 40249-I Color Ivory Connector Type 6P4C Jack Contact 6P4C Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 1.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.05 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 2.5400 cm Length [Metric] 10.1600 cm Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Material Plastic Mounting Wallplate Flush Mounting Type Flush Number of Gangs 1 Number of Ports 1 Replaced Catalog Number 40649-I Standard UL Listed;cULus Listed Standards CSA Certified, RoHS Complaint, UL Listed Stock Status NONSTOCK Sub Brand Decora® Type Standard Telephone Wall Jack UNSPSC 39121444 UPC 11 07847727781 UPC 12 078477277812 Width 6.00 in Width [Metric] 15.2400 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Commercial |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Leviton® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 40249-I |
| Color | Ivory |
| Connector Type | 6P4C Jack |
| Contact | 6P4C |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 1.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.05 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Material | Plastic |
| Mounting | Wallplate Flush |
| Mounting Type | Flush |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Ports | 1 |
| Replaced Catalog Number | 40649-I |
| Standard | UL Listed;cULus Listed |
| Standards | CSA Certified, RoHS Complaint, UL Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Decora® |
| Type | Standard Telephone Wall Jack |
| UNSPSC | 39121444 |
| UPC 11 | 07847727781 |
| UPC 12 | 078477277812 |
| Width | 6.00 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |