or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Premise Wiring IMBDSA15BK ISTATION MODULE, ANG
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Premise Wiring IMBDSA15BK ISTATION MODULE, ANG
SKU974558
MFGR #IMBDSA15BK
$/ea
Hubbell Premise Wiring Products, iStation Module, Angled, D Sub,Unloaded, 1.5-Unit, Black
Hubbell Premise Wiring Products, iStation Module, Angled, D Sub,Unloaded, 1.5-Unit, Black
Application 15/9 Pin/HDMI Angled Unloaded ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number IMBDSA15BK Connection Plug-N-Play Contact Beryllium Copper Contact Resistance 100 Ohm Country of Origin TW Currency USD Environmental Conditions Indoor Dry unless protected by additional means EU RoHS Indicator Y Finish Smooth Gross Weight Per Pack 0.0500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.02 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3926909985 Height 5.50 in Height [Metric] 13.9700 cm Length 5.75 in Length [Metric] 14.6050 cm Mounting Snap-On- Snap-Fit Returnable Y Size Standard Sized Product Standard TIA/EIA-568 Standards ARRA, Buy American Act, RoHS Compliant, TIA/EIA-568 Sub Brand Copper Audio and Video Temperature Rating Per TIA Type 1.5-Unit Angled Blank D-Sub Standard Unloaded UNSPSC 39121444 UPC 11 66262029147 UPC 12 662620291475 Width 0.90 in Width [Metric] 2.2860 cm Withstand Voltage 1000V RMS, 1414V DC Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Premise Wiring Manufacturer Hubbell Color Black Mounting Type Snap-Fit/Snap-On Specifications Beryllium Copper Contact, 100 Ohm Contact Resistance, Plug-N-Play Connection Suitable For Use With 15/9-Pin HDMI Gender Changer Audio Video Connector 15/9 Pin/HDMI Angled Unloaded Standard Product
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | 15/9 Pin/HDMI Angled Unloaded |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | IMBDSA15BK |
| Connection | Plug-N-Play |
| Contact | Beryllium Copper |
| Contact Resistance | 100 Ohm |
| Country of Origin | TW |
| Currency | USD |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Smooth |
| Gross Weight Per Pack | 0.0500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.02 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926909985 |
| Height | 5.50 in |
| Height [Metric] | 13.9700 cm |
| Length | 5.75 in |
| Length [Metric] | 14.6050 cm |
| Mounting | Snap-On- Snap-Fit |
| Returnable | Y |
| Size | Standard Sized Product |
| Standard | TIA/EIA-568 |
| Standards | ARRA, Buy American Act, RoHS Compliant, TIA/EIA-568 |
| Sub Brand | Copper Audio and Video |
| Temperature Rating | Per TIA |
| Type | 1.5-Unit Angled Blank D-Sub Standard Unloaded |
| UNSPSC | 39121444 |
| UPC 11 | 66262029147 |
| UPC 12 | 662620291475 |
| Width | 0.90 in |
| Width [Metric] | 2.2860 cm |
| Withstand Voltage | 1000V RMS, 1414V DC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Premise Wiring |
| Manufacturer | Hubbell |
| Color | Black |
| Mounting Type | Snap-Fit/Snap-On |
| Specifications | Beryllium Copper Contact, 100 Ohm Contact Resistance, Plug-N-Play Connection |
| Suitable For Use With | 15/9-Pin HDMI Gender Changer Audio Video Connector |
| 15/9 Pin/HDMI Angled Unloaded |
| Standard Product |