or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Premise Wiring HCI SFBAL10 SNAP-FIT, BLANK,AL,10PK
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Premise Wiring HCI SFBAL10 SNAP-FIT, BLANK,AL,10PK
SKUPDW~5018919
MFGR #SFBAL10
$/pk
SNAP-FIT, BLANK,AL,10PK
SNAP-FIT, BLANK,AL,10PK
ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number SFBAL10 Contact Beryllium Copper Contact Resistance 100 Ohm Country of Origin US Currency USD Environmental Conditions Indoor Dry unless protected by additional means EU RoHS Indicator Y Finish Textured Gross Weight Per Pack 0.0500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.02 Gross Weight UOM Metric kg Height 5.50 in Height [Metric] 13.9700 cm Length 7.10 in Length [Metric] 18.0340 cm Replacement Catalog Number SFB10 Returnable Y Standards ARRA, Buy American Act, RoHS Compliant, TIA, cULus Listed Temperature Rating Per TIA Type iStation Frame Module UNSPSC 39121444 Width 0.60 in Width [Metric] 15.2400 mm Withstand Voltage 1000V RMS, 1414V DC Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Premise Wiring Manufacturer Hubbell Color Brown Mounting Type Snap-Fit/Snap-On Specifications Beryllium Copper Contact, 100 Ohm Contact Resistance, Plug-N-Play Connection Standard Product
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | SFBAL10 |
| Contact | Beryllium Copper |
| Contact Resistance | 100 Ohm |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Textured |
| Gross Weight Per Pack | 0.0500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.02 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 5.50 in |
| Height [Metric] | 13.9700 cm |
| Length | 7.10 in |
| Length [Metric] | 18.0340 cm |
| Replacement Catalog Number | SFB10 |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA, Buy American Act, RoHS Compliant, TIA, cULus Listed |
| Temperature Rating | Per TIA |
| Type | iStation Frame Module |
| UNSPSC | 39121444 |
| Width | 0.60 in |
| Width [Metric] | 15.2400 mm |
| Withstand Voltage | 1000V RMS, 1414V DC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Premise Wiring |
| Manufacturer | Hubbell |
| Color | Brown |
| Mounting Type | Snap-Fit/Snap-On |
| Specifications | Beryllium Copper Contact, 100 Ohm Contact Resistance, Plug-N-Play Connection |
| Standard Product |