Bogen®
SKU1141354
MFGR #KFLDS30T
The Bogen KFLDS30T is a wide dispersion, high intelligibility, reentrant type horn loudspeaker designed for applications where wide angle projection and directivity is a necessity. The flare-shaped horn can be rotated to project wider dispersion in either the horizontal or vertical plane. The speaker's all-purpose tilt-and-swivel base simplifies installation and positioning. Its sturdy, weatherproof polycarbonate and aluminum construction is ideal for both indoor and outdoor use. Screw terminals make installation fast and easy. A plastic cover protects the connectors and 70 V/25 V tap selector switch, as well as provides strain relief for the audio line.
Catalog Number
KFLDS30T
Frequency Rating
300 to 12 kHz
Gross Weight Per Pack
6.0000 lb
Maximum Wattage Rating
30 W