or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Premise Wiring HWDK IMR8P1OW ISTATION MOD, W/RCA C
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Premise Wiring HWDK IMR8P1OW ISTATION MOD, W/RCA C
SKUPDW~6693992
MFGR #IMR8P1OW
$/ea
Hubbell Premise Wiring Products, iStation Module, 3) RCA Component,Audio, 8-Pin, 1-Unit, Office White
Hubbell Premise Wiring Products, iStation Module, 3) RCA Component,Audio, 8-Pin, 1-Unit, Office White
Application 3 RCA Composite Video W/Left Right Audio to 8 Pin ARRA Compliant C Buy American Compliant C Cable Type 28 AWG Coaxial Catalog Number IMR8P1OW Contact Beryllium Copper Contact Resistance 100 Ohm Country of Origin US Currency USD Environmental Conditions Indoor Dry unless protected by additional means EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 0.1500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.07 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.90 in Height [Metric] 22.8600 mm Impedance 100 Ohm Length 11.00 in Length [Metric] 27.9400 cm Replacement Catalog Number SFRC110B Returnable Y Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantTIA/EIA-568 Temperature Rating Per TIA Type 1-Unit Standard UNSPSC 39121444 Width 5.20 in Width [Metric] 13.2080 cm Withstand Voltage 1000V RMS, 1414V DC Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Premise Wiring Manufacturer Hubbell Color White Connector Type 8-Pin Female Mounting Type Snap-Fit/Snap-On Termination Type Plug-N-Play 3 RCA Composite Video W/Left Right Audio to 8 Pin Standard Product Locking connection interface 3-gang in application tail provides flexibility and ease of use for installations with capacity issues Up to 1080i RGB (component) transmission Assemblies made to length eliminates cable waste Custom AV cable is designed for minimal signal loss delivering a transparent video and flawless audio Supports multiple applications and connector configurations The X-END plug-n-play feature saves valuable installation and testing time in the field The uniqueness of X-END allows the user to swap out application patch cords and tails utilizing the same connection without changing the horizontal runs The X-END horizontal cable runs can easily be pulled through 3-gang/4 in conduit without any issue Allows up to 6-keystone connections or 3-1 unit modules in a 1-gang delivering the equivalent of up to 30 connectors in a single plate 100% factory terminated and tested UL-94 V-0 flame retardant polymer 8-pin nickel plated brass connector contact 3-RCA component video with left/right audio Indoor dry unless protected by additional means environmental condition
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | 3 RCA Composite Video W/Left Right Audio to 8 Pin |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Type | 28 AWG Coaxial |
| Catalog Number | IMR8P1OW |
| Contact | Beryllium Copper |
| Contact Resistance | 100 Ohm |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 0.1500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.07 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.90 in |
| Height [Metric] | 22.8600 mm |
| Impedance | 100 Ohm |
| Length | 11.00 in |
| Length [Metric] | 27.9400 cm |
| Replacement Catalog Number | SFRC110B |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantTIA/EIA-568 |
| Temperature Rating | Per TIA |
| Type | 1-Unit Standard |
| UNSPSC | 39121444 |
| Width | 5.20 in |
| Width [Metric] | 13.2080 cm |
| Withstand Voltage | 1000V RMS, 1414V DC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Premise Wiring |
| Manufacturer | Hubbell |
| Color | White |
| Connector Type | 8-Pin Female |
| Mounting Type | Snap-Fit/Snap-On |
| Termination Type | Plug-N-Play |
| 3 RCA Composite Video W/Left Right Audio to 8 Pin |
| Standard Product |
| Locking connection interface |
| 3-gang in application tail provides flexibility and ease of use for installations with capacity issues |
| Up to 1080i RGB (component) transmission |
| Assemblies made to length eliminates cable waste |
| Custom AV cable is designed for minimal signal loss delivering a transparent video and flawless audio |
| Supports multiple applications and connector configurations |
| The X-END plug-n-play feature saves valuable installation and testing time in the field |
| The uniqueness of X-END allows the user to swap out application patch cords and tails utilizing the same connection without changing the horizontal runs |
| The X-END horizontal cable runs can easily be pulled through 3-gang/4 in conduit without any issue |
| Allows up to 6-keystone connections or 3-1 unit modules in a 1-gang delivering the equivalent of up to 30 connectors in a single plate |
| 100% factory terminated and tested |
| UL-94 V-0 flame retardant polymer |
| 8-pin nickel plated brass connector contact |
| 3-RCA component video with left/right audio |
| Indoor dry unless protected by additional means environmental condition |