or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Premise Wiring HWDK IMR8P1BK ISTATION MOD, W/RCA C
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Premise Wiring HWDK IMR8P1BK ISTATION MOD, W/RCA C
SKUPDW~6693988
MFGR #IMR8P1BK
$/ea
Hubbell Premise Wiring Products, iStation Modules, RCA Component, Audio,8-Pin Female, 1.5-Unit, Black
Hubbell Premise Wiring Products, iStation Modules, RCA Component, Audio,8-Pin Female, 1.5-Unit, Black
Application 3 RCA Composite Video W/Left Right Audio to 8 Pin ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number IMR8P1BK Contact Beryllium Copper Contact Resistance 100 Ohm Country of Origin US Currency USD Environmental Conditions Indoor Dry unless protected by additional means EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 0.1500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.07 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.90 in Height [Metric] 22.8600 mm Impedance 100 Ohm Length 11.00 in Length [Metric] 27.9400 cm Replacement Catalog Number SFRC110B Returnable Y Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantTIA/EIA-568 Temperature Rating Per TIA Type 1-Unit Standard UNSPSC 39121444 Width 5.20 in Width [Metric] 13.2080 cm Withstand Voltage 1000V RMS, 1414V DC Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Premise Wiring Manufacturer Hubbell Color Black Connector Type 8-Pin Female Mounting Type Snap-Fit/Snap-On Termination Type Plug-N-Play 3 RCA Composite Video W/Left Right Audio to 8 Pin Standard Product Horizontal cable can easily be pulled through 3/4 in conduit 4 in connector tail provides flexibility for installations with capacity constraints Up to 1080p RGB (component) transmission One horizontal cable accommodates 12 different AV applications 100% factory tested AV cable design provides minimal signal loss delivering unmatched audio/video The X-END™ plug-n-play feature saves valuable installation and testing time in the field The uniqueness of X-END™ allows the user to swap out application patch cords and tails utilizing the same connection without changing the horizontal runs The X-END™ horizontal cable runs can easily be pulled through 3/4 in conduit without any issue Allows upto 6 keystone connections or 3 to 1 unit modules in a single gang delivering the equivalent of upto 30 connectors in a single plate
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | 3 RCA Composite Video W/Left Right Audio to 8 Pin |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | IMR8P1BK |
| Contact | Beryllium Copper |
| Contact Resistance | 100 Ohm |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 0.1500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.07 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.90 in |
| Height [Metric] | 22.8600 mm |
| Impedance | 100 Ohm |
| Length | 11.00 in |
| Length [Metric] | 27.9400 cm |
| Replacement Catalog Number | SFRC110B |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantTIA/EIA-568 |
| Temperature Rating | Per TIA |
| Type | 1-Unit Standard |
| UNSPSC | 39121444 |
| Width | 5.20 in |
| Width [Metric] | 13.2080 cm |
| Withstand Voltage | 1000V RMS, 1414V DC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Premise Wiring |
| Manufacturer | Hubbell |
| Color | Black |
| Connector Type | 8-Pin Female |
| Mounting Type | Snap-Fit/Snap-On |
| Termination Type | Plug-N-Play |
| 3 RCA Composite Video W/Left Right Audio to 8 Pin |
| Standard Product |
| Horizontal cable can easily be pulled through 3/4 in conduit |
| 4 in connector tail provides flexibility for installations with capacity constraints |
| Up to 1080p RGB (component) transmission |
| One horizontal cable accommodates 12 different AV applications |
| 100% factory tested |
| AV cable design provides minimal signal loss delivering unmatched audio/video |
| The X-END™ plug-n-play feature saves valuable installation and testing time in the field |
| The uniqueness of X-END™ allows the user to swap out application patch cords and tails utilizing the same connection without changing the horizontal runs |
| The X-END™ horizontal cable runs can easily be pulled through 3/4 in conduit without any issue |
| Allows upto 6 keystone connections or 3 to 1 unit modules in a single gang delivering the equivalent of upto 30 connectors in a single plate |