or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Premise Wiring HWDK IM3RS1EI ISTATION MODULE, W/3R
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Premise Wiring HWDK IM3RS1EI ISTATION MODULE, W/3R
SKU870461
MFGR #IM3RS1EI
$/ea
Hubbell's iSTATION™ composite RCA solder modules deliver high quality AV signals to any work station or transmitting/receiving device. The composite RCA solder modules utilize 20-30 AWG coaxial cable to deliver AV signals within a horizontal point to point run. ISTATION™ composite RCA solder modules are available in 7 standard colors and front loads into any iSTATION™ product, Hubbell delivery system products including poke-through and surface raceway or UDX iSTATION™ multimedia panels to distribute composite video signal with stereo audio. Requiring soldering, these connectors install with a snap. Create a customized multimedia work station by snapping an iSTATION™ composite RCA solder module along with HPW's extensive line of AV connectors, loaded modules and XCELERATOR™ jacks.
Hubbell's iSTATION™ composite RCA solder modules deliver high quality AV signals to any work station or transmitting/receiving device. The composite RCA solder modules utilize 20-30 AWG coaxial cable to deliver AV signals within a horizontal point to point run. ISTATION™ composite RCA solder modules are available in 7 standard colors and front loads into any iSTATION™ product, Hubbell delivery system products including poke-through and surface raceway or UDX iSTATION™ multimedia panels to distribute composite video signal with stereo audio. Requiring soldering, these connectors install with a snap. Create a customized multimedia work station by snapping an iSTATION™ composite RCA solder module along with HPW's extensive line of AV connectors, loaded modules and XCELERATOR™ jacks.
Application 3 RCA Composite Video W/Left Right Audio ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number IM3RS1EI Connection Solder Contact Beryllium Copper Contact Resistance 100 Ohm Country of Origin TW Currency USD Environmental Conditions Indoor Dry unless protected by additional means EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.02 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536694020 Height 0.60 in Height [Metric] 1.5240 cm Impedance 100 Ohm Length 5.40 in Length [Metric] 13.7160 cm Mounting Snap-On- Snap-Fit Returnable Y Size Standard Sized Product Standard TIA/EIA-568 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantTIA/EIA-568UL ListedcULus Listed Sub Brand Copper Audio and Video Temperature Rating Per TIA Type 1-Unit Standard UNSPSC 39121444 Width 3.50 in Width [Metric] 8.8900 cm Withstand Voltage 1000V RMS, 1414V DC Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Premise Wiring Manufacturer Hubbell Color Electric Ivory Mounting Type Snap-On/Snap-Fit Termination Type Solder 3 RCA Composite Video W/Left Right Audio Standard Product ISTATION™ front loading footprint Seamless Hubbell system integration Transmits quality composite video with stereo audio signals 100 u-in nickel-plated brass connector 500 mating cycles Yellow/red/white insulator 1-unit
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | 3 RCA Composite Video W/Left Right Audio |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | IM3RS1EI |
| Connection | Solder |
| Contact | Beryllium Copper |
| Contact Resistance | 100 Ohm |
| Country of Origin | TW |
| Currency | USD |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.02 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536694020 |
| Height | 0.60 in |
| Height [Metric] | 1.5240 cm |
| Impedance | 100 Ohm |
| Length | 5.40 in |
| Length [Metric] | 13.7160 cm |
| Mounting | Snap-On- Snap-Fit |
| Returnable | Y |
| Size | Standard Sized Product |
| Standard | TIA/EIA-568 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantTIA/EIA-568UL ListedcULus Listed |
| Sub Brand | Copper Audio and Video |
| Temperature Rating | Per TIA |
| Type | 1-Unit Standard |
| UNSPSC | 39121444 |
| Width | 3.50 in |
| Width [Metric] | 8.8900 cm |
| Withstand Voltage | 1000V RMS, 1414V DC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Premise Wiring |
| Manufacturer | Hubbell |
| Color | Electric Ivory |
| Mounting Type | Snap-On/Snap-Fit |
| Termination Type | Solder |
| 3 RCA Composite Video W/Left Right Audio |
| Standard Product |
| ISTATION™ front loading footprint |
| Seamless Hubbell system integration |
| Transmits quality composite video with stereo audio signals |
| 100 u-in nickel-plated brass connector |
| 500 mating cycles |
| Yellow/red/white insulator |
| 1-unit |