or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
T&B® OC GUA04-G PVC CTD CVR 1/2 TO 3/4IN
SKU737122
MFGR #GUA04-G
$/ea
PVC Double-Coated Aluminum Cover Only, for Hazardous Location Fittings, GUA Series, Pipe Sizes 1/2 Inch/16 Metric to 3/4 Inch/21 Metric, Cover Opening 2.00 Inch/50.80 Millimeters, Die Cast Aluminum, Gray
PVC Double-Coated Aluminum Cover Only, for Hazardous Location Fittings, GUA Series, Pipe Sizes 1/2 Inch/16 Metric to 3/4 Inch/21 Metric, Cover Opening 2.00 Inch/50.80 Millimeters, Die Cast Aluminum, Gray
Alternate Catalog Number 7TAA087370R0000 Applications_2 Mounting outlets for fixtures, with proper covers Applications3 To change direction in rigid conduit systems Applications4 Join two or more pieces of conduit long runs ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number GUA04-G Color Gray Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Form GUA Gross Weight Per Pack 1.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.45 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7616995190 Height 0.01 in Height [Metric] 0.0254 cm Item Group 56 Item Group 2 56Q Length 0.01 in Length [Metric] 0.0254 cm Returnable C Standard E 202368 Type Fitting Cover UNSPSC 39121304 UPC 11 70450838347 UPC 12 704508383473 Width 0.01 in Width [Metric] 0.0254 cm Stock Status NONSTOCK Brand Ocal® Manufacturer Thomas & Betts Finish PVC Coated Material Aluminum Size 1/2 to 3/4 Inch PVC Coated for Corrosion Resistance All hubs have a minimum of five full threads, integral bushing and pressure-sealing sleeves All units furnished with internal grounding screw and ship complete with aluminum cover with O-ring gasket Explosion-proof, dust-ignition-proof, raintight and suitable for use in the following environments. Class I, Division 1 & 2, Groups C & D - Class II, Division 1, Groups E, F, G - Class III, Division 1 & 2 - NEMA 3, 4, 7 CD, 9 EFG.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAA087370R0000 |
| Applications_2 | Mounting outlets for fixtures, with proper covers |
| Applications3 | To change direction in rigid conduit systems |
| Applications4 | Join two or more pieces of conduit long runs |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | GUA04-G |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Form | GUA |
| Gross Weight Per Pack | 1.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.45 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7616995190 |
| Height | 0.01 in |
| Height [Metric] | 0.0254 cm |
| Item Group | 56 |
| Item Group 2 | 56Q |
| Length | 0.01 in |
| Length [Metric] | 0.0254 cm |
| Returnable | C |
| Standard | E 202368 |
| Type | Fitting Cover |
| UNSPSC | 39121304 |
| UPC 11 | 70450838347 |
| UPC 12 | 704508383473 |
| Width | 0.01 in |
| Width [Metric] | 0.0254 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Ocal® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Finish | PVC Coated |
| Material | Aluminum |
| Size | 1/2 to 3/4 Inch |
| PVC Coated for Corrosion Resistance |
| All hubs have a minimum of five full threads, integral bushing and pressure-sealing sleeves |
| All units furnished with internal grounding screw and ship complete with aluminum cover with O-ring gasket |
| Explosion-proof, dust-ignition-proof, raintight and suitable for use in the following environments. Class I, Division 1 & 2, Groups C & D - Class II, Division 1, Groups E, F, G - Class III, Division 1 & 2 - NEMA 3, 4, 7 CD, 9 EFG. |