Ocal® COND11/4SA-G 1-1/4 INCH GRAY PVC CTD COND AL
Custom_Product_Images_Illustration
SKU406910
MFGR #COND11/4SA-G
The minimum package quantity is 10
Ocal® Pipe Conduit, 1-1/4 in, 1.39 in Inside Dia, 1.74 in Outside Dia, 9 ft 11 in Length, 0.17 in Thickness, Aluminum, Light Gray, PVC Coated
Alternate Catalog Number
7TAA087720R0000
Application
Corrosion Protection for Electrical Systems
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
COND11/4SA-G
Color
Light Gray
Country of Origin
US
Currency
EU RoHS Indicator
Finish
Hot Dipped Galvanized/PVC Coated
Gross Weight Per Pack
0.8200 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.37
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
0.01 in
Height [Metric]
0.0254 cm
Item Group
54
Item Group 2
54B
Length [Metric]
0.0254 cm
Returnable
Series
COND
Standard
UL E46453, CSA
Standards
Thickness
0.17 in
Type
Conduit-PVC Coated
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Wall Thickness
0.17 in , 4.39 mm in
Width
0.01 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Ocal®
Manufacturer
Thomas & Betts
Inside Diameter
1.39 in
Length
0.01 in
Material
Aluminum
Outside Diameter
1.74 in