B-Line B409-24ZN Single Channel Bracket, 2 Holes, 24 in L x 2 in W x 1/4 in THK, Steel Strip
Custom_Product_Images_Illustration
B-Line
SKU83054
MFGR #B409-24ZN
B-Line Channel Bracket, Single, 480 lb, 2 Holes, 24 in Length, 2 in Width, 4-5/8 in Depth, 1/4 in Thickness, 9/16 in, Steel Strip, Zinc Plated
Alternate Catalog Number
Catalog Number
B409-24ZN
Country of Origin
US
Currency
Depth
4-5/8 in
Finish
Electro-Plated Zinc
Gross Weight Per Pack
4.4330 lb
Hole Size
9/16 in Dia
Hole Spacing
3 in
Load Capacity
480 lb
Mounting Type
Vertical (Zero-U)
Number Of Holes
2
Returnable
Y
Series
B409
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant
Suitable For Use With
B22 Series Channel
Type
Cantilever
Stock Status
NONSTOCK
Brand
B-Line
Manufacturer
Eaton
Length
24 in
Material
Steel
Thickness
7/32 in
Width
2 in