B-Line B261-18ZN 45 deg Knee Brace, 2 Holes, 18 in L, Steel Strip
Custom_Product_Images_Illustration
SKU15966
MFGR #B261-18ZN
B-Line Knee Brace, 45 deg, 450 lb, 2 Holes, 18 in Length, 14-7/16 in Depth, Steel Strip, Zinc Plated
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78101152535 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | B261-18ZN |
| Country of Origin | US |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Zinc Plated |
| Gross Weight Per Pack | 2.1700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.06 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 14.43 in |
| Height [Metric] | 36.6522 cm |
| Length [Metric] | 45.7200 cm |
| Load Capacity | 450 lb |
| Number Of Holes | 2 |
| Returnable | Y |
| Series | B261 |
| Size | 18 in Length |
| Standard | Not Applicable |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Sub Brand | B-Line series |
| Type | 45 deg |
| UNSPSC | 39121311 |
| UPC 11 | 78101152535 |
| UPC 12 | 781011525354 |
| Width [Metric] | 4.1148 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Length | 18.00 in |
| Material | Steel |
| Width | 1.62 in |