or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Bussmann® R9D4400UDC DC Rated Disconnect, 600 VAC, 400 A
SKUPDW~11228826
MFGR #R9D4400UDC
$/ea
Bussmann DC Rated Disconnect, 600 VAC, 400 A
Bussmann DC Rated Disconnect, 600 VAC, 400 A
Alternate Catalog Number R9D4400UDC Application Stationary Mach Equip In Factory - Robotics ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number R9D4400UDC Country of Origin FR Currency USD Depth 2.9500 in EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Height 7.44 in Height [Metric] 18.8976 cm Length 2.95 in Length [Metric] 7.4930 cm Standard Not Applicable Sub Brand Bussmann Series Type Non-fused disconnect switch UNSPSC 39121501 UPC 11 05171251909 UPC 12 051712519090 Width 3.07 in Width [Metric] 7.7978 cm Stock Status NONSTOCK Brand Bussmann Manufacturer Eaton Amperage Rating 400 A Voltage Rating 600 VDC Stationary Mach Equip In Factory - Robotics Weight: 0.1 lbs
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | R9D4400UDC |
| Application | Stationary Mach Equip In Factory - Robotics |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | R9D4400UDC |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| Depth | 2.9500 in |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 7.44 in |
| Height [Metric] | 18.8976 cm |
| Length | 2.95 in |
| Length [Metric] | 7.4930 cm |
| Standard | Not Applicable |
| Sub Brand | Bussmann Series |
| Type | Non-fused disconnect switch |
| UNSPSC | 39121501 |
| UPC 11 | 05171251909 |
| UPC 12 | 051712519090 |
| Width | 3.07 in |
| Width [Metric] | 7.7978 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Bussmann |
| Manufacturer | Eaton |
| Amperage Rating | 400 A |
| Voltage Rating | 600 VDC |
| Stationary Mach Equip In Factory - Robotics |
| Weight: 0.1 lbs |