or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens DS200EK1 Enclosed Auxiliary Switch
SKU615536
MFGR #DS200EK1
Your Cost: $1,024.00/ea
SIEMENS DS200EK1 AUXILIARY SWITCH
SIEMENS DS200EK1 AUXILIARY SWITCH
Alternate Catalog Number US2:DS200EK1 Application Electrical distribution and Control ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number DS200EK1 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Frequency Rating 60 Hz Gross Volume Per Pack 180.00 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.5500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.25 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509045 Height [Metric] 10.1600 cm Length [Metric] 22.8600 cm Manufacturer Siemens Returnable Y Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL Listed Stock Status NONSTOCK Sub Brand GE Industrial Solution UNSPSC 39122205 UPC 11 78364320729 UPC 12 783643207295 Width [Metric] 12.7000 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Media
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | US2:DS200EK1 |
| Application | Electrical distribution and Control |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | DS200EK1 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 180.00 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.5500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.25 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509045 |
| Height [Metric] | 10.1600 cm |
| Length [Metric] | 22.8600 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | GE Industrial Solution |
| UNSPSC | 39122205 |
| UPC 11 | 78364320729 |
| UPC 12 | 783643207295 |
| Width [Metric] | 12.7000 cm |