or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milbank® U9701-RXL-QG-AMS Heavy Duty Ringless Meter Socket, 600 VAC, 200 A, 3 Phase, NEMA 3R Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Milbank® U9701-RXL-QG-AMS Heavy Duty Ringless Meter Socket, 600 VAC, 200 A, 3 Phase, NEMA 3R Enclosure
SKU949318
MFGR #U9701-RXL-QG-AMS
Your Cost: $457.21/ea
List: Milbank® Ringless Meter Socket, Heavy Duty, 600 VAC, 200 A, 3, 60 Hz, 7 Jaws, 6 AWG to 350 kcmil Wire, Lay in Line Side and Lay in Load Side Terminal, Surface Mount, NEMA 3R, 19 in H x 13 in W x 4-7/8 in D
Milbank® Ringless Meter Socket, Heavy Duty, 600 VAC, 200 A, 3, 60 Hz, 7 Jaws, 6 AWG to 350 kcmil Wire, Lay in Line Side and Lay in Load Side Terminal, Surface Mount, NEMA 3R, 19 in H x 13 in W x 4-7/8 in D
Application Meter Socket ARRA Compliant C Brand Milbank® Buy American Compliant C Bypass Type Lever Bypass Cable Entry Overhead or Underground Catalog Number U9701-RXL-QG-AMS Country of Origin USA Currency USD Cutout Size No Main Breaker Enclosure G90 Galvanized Steel with Powder Coat Finish Equipment Ground Quadplex Ground EU RoHS Indicator C Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 22.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 9.98 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536908030 Height 19.00 in Height [Metric] 48.2600 cm Hub Opening Large Hub Opening Adapted to Small Closing Plate Insulation Glass Polyester Jaw Quantity 7 Terminal Line Side Wire Range 6 AWG - 350 kcmil Load Side Wire Range 6 AWG - 350 kcmil Manufacturer Milbank Manufacturing Mounting Surface Mount Number Of Cutouts 0 Number of Meter Positions 1 Position Phase 3 Standard UL Listed;Type 3R Standards UL Listed Stock Status NONSTOCK Terminal Lay in Type Ringless Meter Socket UNSPSC 39121102 UPC 11 78457272149 UPC 12 78457272149 Voltage Rating 600 VAC Width 13.00 in Width [Metric] 33.0200 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Meter Socket |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Milbank® |
| Buy American Compliant | C |
| Bypass Type | Lever Bypass |
| Cable Entry | Overhead or Underground |
| Catalog Number | U9701-RXL-QG-AMS |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| Cutout Size | No Main Breaker |
| Enclosure | G90 Galvanized Steel with Powder Coat Finish |
| Equipment Ground | Quadplex Ground |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 22.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 9.98 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908030 |
| Height | 19.00 in |
| Height [Metric] | 48.2600 cm |
| Hub Opening | Large Hub Opening Adapted to Small Closing Plate |
| Insulation | Glass Polyester |
| Jaw Quantity | 7 Terminal |
| Line Side Wire Range | 6 AWG - 350 kcmil |
| Load Side Wire Range | 6 AWG - 350 kcmil |
| Manufacturer | Milbank Manufacturing |
| Mounting | Surface Mount |
| Number Of Cutouts | 0 |
| Number of Meter Positions | 1 Position |
| Phase | 3 |
| Standard | UL Listed;Type 3R |
| Standards | UL Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Terminal | Lay in |
| Type | Ringless Meter Socket |
| UNSPSC | 39121102 |
| UPC 11 | 78457272149 |
| UPC 12 | 78457272149 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Width | 13.00 in |
| Width [Metric] | 33.0200 cm |